Gürcü seçimi komplodan geçilmiyor

Tiflis – Gürcistan’daki 5 Ocak devlet başkanlığı seçim kampanyası, iktidarın bir Çeçen’in de adının karıştığı muhalif lidere suikast planı ve buna karşı muhalefetin de darbe planladığı suçlamasıyla tuhaf bir manzara aldı.

İlk bomba medya baronu Bedri Patarkatsişvili’den geldi. Londra ile İsrail arasında mekik dokuyup uzaktan iktidarın adayı eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’ye karşı güreşen İmedi TV’nin patronu milyarder Patarkatsişvili, bir İçişleri Bakanlığı yetkilisinin Çeçen savaşçı Uveys Ahmadov arasında kendisine karşı suikast planıyla ilgili konuşmanın yer aldığı bir kaydın olduğunu öne sürüp, “Bana suikast planlıyorlar” dedi. Gürcü muhalefet lideri, iddiasını İmedi’nin hissedarı olan Amerikalı medya baronu Rupert Murdoch’un şirketi News Corporation’a ait Sundey Times gazetesinde patlattı.

Times’a göre kaset haziranda kaydedilmiş. Sürgündeki Rus oligarg Boris Berezovski ile ortak işleri ve bazı yolsuzluk suçlamaları nedeniyle Rus savcılığı ile de başı belada olduğundan Rusya’dan Gürcistan’a kaçmış olan Patarkatsişvili, “Bu kasetin çok ciddi olduğu söylendi. 120 koruma ile yaşıyorum ama yeterli olmadığını da biliyorum. Hiçbir yerde kendimi güvende hissetmiyorum, Gürcistan’a gitmememin özel nedeni de bu. Altı ya da sekiz hafta önce bana Gürcistan’dan Londra’ya dört kişinin geldiği söylendi. Bunların bana karşı gönderildiği belirtildi” dedi.

The Times tetikçinin Üveys Ahkmadov olduğunu öne sürdü. Birkaç gün önce de Patarkatsişvili’nin Tiflis’teki ofisi, emekli bir Gürcü albayının muhalif lider aleyhine sahte belge temin etmesi için baskı gördüğünü anlattığı bir kaset yayımlamıştı.

Patarkatsişvili’yi elindeki medyayı silah olarak kullanmakla suçlayan yetkililer de boş durmadı. Gürcistan savcılığı, Patarkatsişvili’yi seçimden bir gün sonra yani 6 Ocak’ta ülkede karışıklık çıkartıp darbe ortamı oluşturma komplosu kurmakla suçladı.

Halihazırda Patarkatsişvili aleyhine Gürcü savcılığının darbe suçlaması bulunuyor.

Savcı yardımcısı Nikolay Gvaramia, Patarkatsişvili’nin kampanya direktörü Valeri Gelbakhiani’nin “6 ocak’ta yoğun karışıklık yaşanacak. Seçimler geçersiz sayılacak ve darbe için uygun zemin oluşacak” sözlerinin kayıtlara geçildiğini söyledi. Gelbakhiani de darbe olacaksa bunun iktidardan muhalefete karşı geleceği yanıtını verdi.  (Ajans Kafkas)