Hac organizasyonundaki rezalet İnguşları da vurdu

İstanbul/Ajans Kafkas – Kafkasyalı toplam 1050 hacının Soçi limanındaki tatil yüzünden Trabzon’da günlerce mahsur kalmasının ardından bu kez Suudi Arabistan’da kalakalmış İnguş hacıların haberi geldi.

Bilet paralarını ödedikleri halde kötü organizasyon yüzünden İnguşetyalı 750 hacı günlerdir ülkelerine dönemiyor. İngushetiya.ru sitesine haber gönderen hacılar ne zaman döneceklerini de bilmediklerini söyledi. Hacıların 4 Ocak’ta Mekke’den gönderdiği mektup aynen şöyle: “Bizler İnguşetya’dan 750 hacıyız. Hacca Dağıstan Havayolları ile geldik. Acil yardıma ihtiyacı olanlar var aramızda, ancak hiçbir tıbbi malzememiz yok. Biletlere göre hacıların geri dönüş tarihi 24-27 Aralık’tı. Sorumlu kişiler sürekli suçu başkasına atıyor. Rusya Hac Başkanı Gamzayev ve Mekke’deki elçi yardımcısı Bagaudinov’a yapılan çok sayıdaki başvuru yanıtsız kaldı! Burada ne kadar daha kalacağımız belli değil, iki haftadır boş vaatlerle bizi bekletiyorlar!”

İngushetiya.ru’nun ulaştığı Malgobek bölgesinin Sagopşi köyünden İsa Korigov da, "Bilet paralarımızı ödediğimiz halde bizi ne zaman götüreceklerini bilmiyoruz. Bu konuda 10 Ocak’tan sonra bilgi verileceği söyleniyor. İnsanlar yoruldu, hastalar var. Havayolları ve yönetiminin hareketlerini kabul edilemez görüyoruz ama hala sabırlıyız" dedi.

İnguş hacıların temsilcisi olduğunu belirten Ruslan adlı kişi de Rusya yönetiminin duruma müdahale etmesini beklediklerini söyledi. ÖZ/FT