İşkence Rusların yanına kar kaldı

Strasbourg – Çeçenya’da Rus askerlerince Ocak 2000’de ele geçirilip askeri kampa götürülerek işkence edilen Süleyman Medov’un Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki hak arayışı ‘delil yetersizliği’ gerekçesine takıldı.

Mahkeme sadece şu an İnguşetya’da mülteci olarak yaşayan 49 yaşındaki Medov’un şikâyetini yeterince soruşturmadığı için Rusya’ya 5 bin dolar tazminat cezası kesti.

Mahkeme dosyasındaki ifadelerine göre Medov, Ekim 1999’da Çervlenaya köyünde Rus güçlerine düzenlenen saldırının ardından bu olayla ilgili olduğu suçlamasıyla Caharkale’de yakalanıp askeri kampa götürüldü. Kampta bir çukura konuldu ve geceyi 3 derece soğuğun altında geçirdi. Toplama kampı Çerkokozova’ya götürülmeden önce 24 saat kamyonda bekletildi. Çerkokozova’da her tür işkenceye maruz kaldı. Bir keresinde başına dipçikle vurulunca kafası yarıldı. Açılan yaranın kapanması üç ay alırken yine yediği dayaklardan burnu ve kaburgaları kırıldı, vücudunda zedelenmeler oluştu.

Şubatta Pyatigorsk (2 Nolu SIZO) ardından Stavroprol’a (1 Nolu SIZO)  sevk edildi. Hapisteyken koridorda dizilmiş gardiyanların önünde koşturulup tekme tokat atıldı. Her götürüldüğü yerde itirafname imzalaması için işkence yapıldı. Mayıs 2000’de bırakıldıktan sonra Caharkale savcılığına şikayet başvurusunda bulundu ama sonuç alamadı. Medov ardından Strasbourg’ta adalet aramaya başladı. AİHM daha önce bir düzine Çeçen davasında Rusya’yı mahkum etmişti. (Ajans Kafkas)