İslam üniversitesine darbe

Moskova/Ajans Kafkas – Rus savcılığı Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’deki Seyfullah Kadı İslam Üniversitesi’nin şubesine ‘illegal’ yaftası vurup kapattı.

Rusya Federasyonu Başsavcılığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Dağıstan Yüksek Mahkemesi, Seyfullah Kadı İslam Üniversitesi’nin şubesini faaliyetlerini kanunsuz olarak sürdürdüğü iddiasıyla kapattı. Açıklamada kanunlara göre profesyonel dini eğitim kurumlarının dini organizasyon olarak kayıtlı olması ve eğitim faaliyetlerine devam edebilmesi için de devletten lisans alması gerektiği vurgulandı. Eğitim kurumlarının şubelerinin ise lisans, sicil ve devlet akreditesi olması gerektiği kaydedildi. Seyfullah Kadı İslam Üniversitesi şubesinin de bu izinleri almadan kanunsuz olarak eğitime devam ettiği belirtildi. Savcılık bu gerekçelerle Dağıstan Yüksek Mahkemesi’nin 18 Eylül’de şubenin kapatılmasına karar verdiğini ifade etti.

İslam üniversitelerine genel operasyon

Bu arada Rusya Federasyonu genelinde İslam üniversiteleriyle ilgili ciddi bir operasyon yapıldı. Yeni düzenlemeler çerçevesinde Moskova, Kazan, Ufa, Mahaçkale ve Nalçik’te İslam üniversiteleri açıldı. Diğer tüm İslami eğitim kurumları bu üniversitelerin şubeleri oldu. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te bulunan İslam Enstitüsü, Ebu Hanife Kuzey Kafkasya İslam Üniversitesi’ne çevrilip idari olarak da Kuban Devlet Üniversitesi’ne bağlandı. KU/ÖZ/FT