Kabardey-Balkar aileyi yüceltecek

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’da ‘Aile Yılı’nın dolu dolu geçmesi için hazırlıklar sürüyor.
Dün başkent Nalçik’te Aile Yılı programlarının hazırlıklarını yürüten komitenin toplantısında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Albert Tübeyev, projeler için devlet bütçesinden 7,4 milyon ruble ödenek ayrılacağını açıkladı. Bakan, ayrıca başka kaynakların da seferber edilebileceğini belirtti.

Aile Yılı, önümüzdeki günlerde davet edilecek tüm il ve ilçeleri temsil eden farklı sosyal gruptaki ailelerin katılımıyla bir törenle açılacak. Organizasyon komitesi, törene özellikle başarılı ve çok çocuklu ailelerin çağrılmasını kararlaştırdı. Bakan Tübeyev’e göre, Kabardey-Balkar’da aile değerlerinin yüceltilmesi amacıyla beş çocuk dünyaya getirmiş annelere, Anne Şeref Madalyası ve para ödülü verilecek. Görevi başında ölen polis ailelerine maddi yardım yapılacak, devlet desteğine ihtiyacı olan çocuk ve gençlerin dinlenmesi ve tedavileri için gerekli önlemler alınacak, aile içi şiddet vakalarına karşı ‘acil durum hattı’ oluşturulacak.

Ayrıca sivil örgütler ve dini idarenin de etkin katılımıyla devletin aile politikası ve yaşanan problemlerin çözümüne dair konferans ve seminerler düzenlenecek. ‘Annem, babam ve ben: Sporcu aileyiz’ adıyla spor müsabakaları tertip edilecek. Tüm yıl boyunca medya ülkenin en iyi ailelerinin hikayelerini anlatacak. RE/ÖZ/FT