Kadirov, Umarov’a ‘konfor’ öneriyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da 250 bin masum sivilin kanında eli olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “Kuzey Kafkasya’ya istikrar ve refah getiren” adam diye kalkan olan Kremlin güdümle Çeçen başkan Ramzan Kadirov en büyük rüyasını dile getirdi.

Direniş lideri Doku Umarov’a teslim ol çağrısı yapan Kadirov, binlerce Çeçen’in çürümeye terk edildiği hapishanenin Çeçen lider için daha konforlu olacağını savundu.

Direnişçileri yok etme görevini Rus güçlerinden devralan Kadirov, "Onu durmaya ve suçsuz hayatları yok etmemeye çağırıyorum. Onun soğuk kış şartlarında dışarıda kalmasından şu anda hapiste olmasının onun için daha iyi olacağını düşünüyorum. Umarov emniyet çalışanlarını öldürerek birilerinin oğullarını, kocalarını ve babalarını öldürmüş oluyor" ifadelerini kullandı.

Kadirov salvolarını şöyle sürdürdü: "O başkalarının hayatını mahvediyor ve tüm bu olaylarda kendisini gerçek Müslüman olarak adlandırıyor. Çeçen halkına karşı özür dileyeceği, haksız olduğunu, hataları olduğunu itiraf edeceği yerde anlaşılmaz Kafkasya emirliğini ilan etti, kendisini de cihat önderi ilan etti. Umarov’un açıklamaları, boş konuşmalar ve güya menfaatlerini koruduğunu söylediği halka, gereksiz problemler oluşturuyor."  RE/ÖZ/FT