Kadirov’un demir yumruğu üniversiteye giriyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Kremlin yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, Çeçen gençliğinde gördüğü bozulmaya karşı ‘zora’ dayalı kendi yöntemlerini devreye sokuyor.

Geçen ay Çeçenya Devlet Üniversitesi’ni ziyareti sırasında ders saatinde gençleri dışarıda, çene çalarken, sigara içerken ve sakız çiğnerken gören Kadirov, gençliği yola getirmenin formülünü hemen bulmuş: Herkes forma giyecek. Erkekler takım elbise ve kravatla, kız öğrenciler formaya ilaveten başlarında üçgen başörtüsüyle okula gelecek.

Üniversiteden adını vermeyen bir öğretim üyesi, Regnum haber ajansına şu bilgileri aktardı: "Yakın bir zamanda Çeçenya Devlet Üniversitesi’nde öğrencilerin aynı kıyafeti giyme uygulamasına geçilecek. Kadirov üniversite yönetimi ile öğretim kadrosunda eleştirilerde bulundu. Özellikle gençlerin dış görüşü ve derslere alakasızlıklarını beğenmedi. Tüm bu eksiklikleri planlı şeklide ortadan kaldıracağız."

Şehir efsanesini andıran anlatılara bakılırsa Kadirov gençlerin durumundan o denli rahatsız olmuş ki başkanlık görevini bile bırakmayı düşünmüş! Kadirov sigara içerken yakaladığı iki öğrenciye ‘Çeçen gibi davranın’ diye çıkışmış. Bununla yetinmeyip rektörü hadlerini bildirmesini emretmiş. Rektör de hemen icabına bakıp iki genci okuldan uzaklaştırmış.

Kadirov ziyaretinin ardından tüm rektörleri uyarmış: “Okullara çekidüzen verin yoksa kovulacaksınız.”

Eğitim bakanlığı da boş durmayıp Kadirov’un talimatlarının takibini yapmak üzere özel bir komisyon oluşturmaya karar vermiş. Kadirov dün de benzer bir teftişi Caharkale Devlet Petrol Enstitüsü’nü ziyaret ederek yapmış. Aynı manzaralarla burada da karşılaşan Kadirov, enstitü rektörü İbrahim Kerimov’a "Burada da durum geçenlerde ziyaret ettiğim Çeçenya-Devlet Üniversitesi’nden farklı değil. Öğrencilerin bir bölümü derste olacağına pencere altlarında. Ve bu disiplinsizlik verdiğim doğrudan emirlere rağmen devam ediyor. Eğer rektörler görevlerini yerine getiremiyorlarsa, demek ki bu görevi hak etmiyorlar" diye azarlamış. Kadirov’a bağlı Rus yanlısı yönetimin eğitim bakan Löm Dadayev de kısa bir sürede durumu düzeltecekleri vaadinde bulunmuş. ÖZ/FT