Kadirov’un Noel ağacı minare gibi olacak

Caharkale/Ajans Kafkas – Otoritesini perçinlemek için devlet dairelerinde başörtüsü giyme emri verip halka İslami giyim kuşam ve geleneklere uyma çağrıları yapan Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, Noel için de seferber olmaktan geri durmuyor.

Kadirov, Çeçenya barışın kesin olarak geldiği iddiasını taçlandırmak için başkent Caharkale’yi yılbaşına cafcaflı bir şekilde hazırlamanın derdine düştü. Kadirov bunun için ‘Caharkale belediye başkanı’ Muslim Huçiyev’e emirler yağdırırken en göze batan isteği dikilecek Noel ağacının görkem ve uzunlukta eşsiz olmasıydı.

Kadirov yeni yıl kutlamaları ile ilgili olarak, "Çeçenya halkı yeni yılı güzel, ışıklandırılmış caddelerde karşılamalı. Binaların dışı bayram sevincini yansıtmalı. Köylerin, şehirlerin özellikle de başkentin vatandaşlarımızı memnun etmesi, bu bayramın kimse için üzüntülü olmaması için bu işin keyfini yükseltmek lazım" dedi. Kadirov, "Ülkeye gelenlerin barışın kesin olarak yerleştiğini anlamaları için şehirdeki Noel ağacının en güzel ve en yüksek olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yeni yılda Noel ağacı Kadirov’un 2004’te öldürülen babası eski başkan ve müftü Ahmed Kadirov adının verildiği caddeye dikilecek.

Muslim Huçiyev de başkentte binaların süslenmesi konusunda yarışma ilan etti.

Geçen sene düzenlenen yarışmada ‘en iyi devlet kurumu’, ‘en iyi ticari kurum’, ‘en iyi özel sektör’ dallarında dereceye girenlere bilgisayar ve televizyon verilmişti. Bu sene de çeşitli ödül ve nisan verilecek. RSBLT/ÖZ/FT