Kafkas ‘sivil’ örgütlerinin Putin aşkı

Nalçik/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya’yı ateş çemberine alan ve Çeçenya’da 130 bin masumun katliyle sonuçlanan ikinci savaşın mimarı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ‘milli lider’ ilan etme çabaları Kafkas ülkesinden de ‘göz yaşartıcı’ karşılık buldu.

Kafkasya’nın 21 halkını temsil ettikleri iddiasındaki Kuzey Kafkasya sivil örgütleri, Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te bir araya gelip Putin’i milli lider olarak görmek istediklerini ilan etti.

Dün Kabardey-Balkar Koordinasyon Konseyi’nde toplanan temsilciler, bölge halkına 2 Aralık’taki Duma seçimlerine aktif olarak katılıp oylarını Putin’e atma çağrısı yaptı.

Ortak bildiride şöyle denildi: "Kriz döneminde devlet başkanı olan Putin, kısa bir süre içinde, ülkenin dağılma sürecini durdurmayı, yönetim kanatlarını, kanun ve düzeni sağlamlaştırmayı, önemli problemlerin çözümü konusunda sağlıklı güçlerin işbirliği yapmasını, ekonominin hızlı şekilde gelişmesi için temel oluşturmayı, halkların yaşam düzeyini iyileştirmeyi başardı. Putin’in belirlenen programların gerçekleştirilmesi ve ülke gelişim stratejisinin korunması için Rusya’nın milli lideri olarak kalmasını istiyoruz."

Temsilciler, Kuzey Kafkasya’nın 21 halkın adına Putin’e sonsuz desteklerini ifade eden bir mektup göndermeyi de ihmal etmedi.

Koordinasyon Konseyi Başkanı ve Balkar örgütü Alan’ın lideri eski general Sufyan Beppayev de, seçimlerin aslında Putin’in politikalarının desteklenmesi açısından referandum olacağını belirtti. ÖZ/FT