Kafkasya’da seçim bir sansasyon

Caharkale/Ajans Kafkas – Uluslararası medya, Rusya Federasyonu’nda Duma için yapılan seçimlerde katılımın ve iktidardaki Birleşik Rusya’ya giden oyların en fazla Kuzey Kafkasya’da çıkmasının sebeb-i hikmetini sual ederken Kremlin yanıtı bulmakta gecikmedi: ‘Putin’e oy vermenin nedeni Kafkasya’nın güce değer veren geleneği.’ Ancak Çeçenya’da seçimi izleyen bir insan hakları savunucusunun buna yanıtı da var: ‘Sonuçlar düzmece.’  

Yerel insan hakları örgütünün temsilcisi olup ismini vermeyen bir gözlemci, "Çeçenya Seçim Komisyonu’nun halkın yüzde 99.2’sinin seçimlere katıldığı yönündeki açıklaması tam bir sayıklama. Seçmenlerin katılımı hakkında verilen bu tür yüksek rakamlar seçimlere hile karıştırıldığı anlamına geliyor. Ülkemizde yapılan her seçime en fazla halkın yüzde 15-20’si katılıyor. Ve bunların çoğunluğu da devlet hizmetlisi. Halk bu seçim kampanyalarından yoruldu, çünkü devletin seçmen oylarını kendi istediği gibi sayacağına kesin olarak inanıyor. Dün birçok tanıdığım konuştum, hiçbiri oylamaya gitmemişti. Onların hepsi seçimlere yüzde 99.2 oranında katılımın tamamen saçmalık olduğunu anlıyor, ama susuyor. Çünkü başka bir seçenekleri yok" dedi. 
Reuters’a konuşan Malik adlı Çeçen ise “Ben oy kullanmadım. Arkadaşlarım da kullanmadı. Bizi enayi yerine koyamazsınız. Benim halkım ve ben büyük bir trajedi yaşadık ve yaşıyoruz. Ve Putin’in partisi bundan sorumlu” diye konuştu.

Kremlin’in şaşırtan yorumu

Kremlin’i sözcüsü Dmitry Peskov ise Kafkasya’daki oylardan şüphelenmek için neden olmadığını savundu. Peskov “Kafkas halkının güce değer vermek gibi bir geleneği var. Seçim sonuçları da Putin’e, onun partisine ve yerel idarecilere duyulan saygının bir yansıması” ifadelerini kullandı.

Dağıstan’da boykotçu köy

Bu arada Dağıstan’ın Morskaya köyü ise dünkü seçimleri boykot etti. 600 seçmenin bulunduğu köyden tek bir kişi oy kullanmadı. Boykot haberini doğrulayan bölge emniyeti, kimse oy kullanmaya gitmeyince seçim komisyonunun hiçbir iş yapmadan sandığı terk etmek zorunda kaldığını belirtti. Köy ihtiyarlar heyetinin aldığı boykot kararının nedeni ise köye doğalgaz vaadinin tutulmamış olması. KU/ÖZ/FT