Kokoyti: Gürcüler kasımda harekât yapacak

Tiflis – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, 2008’e kadar Güney Osetya ve Abhazya’yı geri almayı alenen ilan etmiş olan Gürcistan hükümetinin kasımda askeri harekat yapmaya hazırlandığını söyledi.

Kokoyti yaptığı açıklamada "Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya’ya karşı askeri bir operasyon hazırlığı içinde" ifadelerini kullandı. Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş ile telefonda görüşerek olası operasyonla ilgili bilgileri değerlendirdiklerini kaydeden Kokoyti, Gürcistan hükümetinin son dönemde iç siyasi karışıklıklar yüzünden sıkıntılı günler geçirdiğini hatırlatarak, "Bir askeri operasyon yapılarak içerideki siyasi gündemi değiştirmek ve kamuoyunun dikkatini dağıtmak isteniyor" dedi.

Abhazya lideri, daha önce, Osetya’ya saldırı olması halinde her türlü yolla bunu birlikte geri püskürteceklerini söylemişti. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili 2003 sonunda yapılan genel seçimler sırasında Abhazya, Güney Osetya ve Acarya’yı 2008’e kadar geri almayı vaat etmişti. Saakaşvili, Amerikan destekli sivil darbenin ardından 2004’te iktidar koltuğuna oturur oturmaz Abhazya ve Güney Osetya’dan farklı olarak zaten Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içinde özerk bir yapıda yer alan ancak denetim dışı olan Acarya’yı zapt etmişti. Gürcü liderin son aylarda da Abhazya ve Güney Osetya’ya yoğunlaştığı, bölgede artan oranda gerilim siyasetine yöneldiği görülüyor. (Ajans Kafkas)