‘Muzaffer’ Putin’in zaferi tartışılıyor

Moskova/Ajans Kafkas – Uluslararası gözlemciler ve kurumlar Rusya Federasyonu’ndaki genel seçimleri adil ve demokratik bulmayıp sonuçları sorgularken, Rusya lideri Vladimir Putin, seçimlerinin meşru olduğunu savunup eleştirilere meydan okudu.

2 Aralık seçimlerinde Sovyet taktiklerinin kullanılması oylamaya hile karıştığı şikayetlerinde patlamaya yol açtı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) izin kağıtları verilmediğinden sınırlı sayıda gözlemciyle izlediği seçimi adil bulmadı. Avrupa Konseyi de “Seçim adil değil. Demokratik standartlar tutturulamadı. Seçim rekabeti vahim biçimde kısıtlayan bir atmosferde yapıldı. Devlet kaynaklarının sürekli kötüye kullanılması, medya sunumunun kuvvetle iktidar partisinden yana olması ve aday değil, parti seçmeye mecbur bırakan seçim yasasının siyasi çoğulculuğu engellemesi seçimi lekeledi" eleştirisini yöneltti.

Komünist Parti ve tamamı parlamento dışında kalan muhalefet partileri, yaygın usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle sonuçlara karşı çıktı. ABD, AB ve NATO seçimlerle ilgili endişeleri dile getirdi. Batılı fonlarla çalışan Rus izleme örgütü Golos, kamudaki memur ve işçiler ile öğrencilerin iktidar partisine oy vermeye zorlandığını, oy karşılığı otomobil-beyaz eşya çekilişi yapılan piyango biletleri dağıtıldığını belirtti.

Putin ve Putinciler sert çıkıyor

Batılıları Rusya’nın iç işlerine karışmakla suçlayıp, muhalefeti de Batı’nın parasıyla hareket eden çakallar olarak damgalamış olan Putin ise, “Elbette bu bir güven göstergesidir. Şüphesiz ki, parlamentonun meşruiyeti artmıştır. Ruslar, eski Sovyet zamanındaki bazı başka uluslarda olduğu gibi ulusun yıkım yoluna yönelmesine asla izin vermeyecek" dedi.

Putin’in el altından örgütlediği gençlik hareketi Naşi de bugün başkent Moskova’da 10 bin kişinin katılımıyla zafer gösteri düzenledi. ‘Hainler iktidarı ele geçiremeyecek’ pankartları açan örgüt, ABD ve muhalif partilerin provokasyonlarıyla Gürcistan’daki Batı destekli ‘güller’, Ukrayna’daki ‘turuncu’ devrimini Rusya’da tetikleme çabalarına karşı bekçilik yemini etti. Örgüt yayımladığı bildiride, "Onlar (ABD ve batı) hainlerin ve hırsızların kazanmasını istiyor. Resmi sonuçların açıklanacağı tarihten önceki döneme denk gelen 3-6 Aralık arasında (hainler) meydanları ve binaları ele geçirmeye, istikrarı bozmaya ve zaferimizi elimizden almaya çalışacaklar" dedi.

Rusya Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov, hile ve yolsuzluk iddialarını reddetti.

Seçimden zaferle çıkan Birleşik Rusya partisinin lideri Boris Grizlov da, usulsüzlükler olmuşsa bile bunun sonucu değiştirmeyeceğini dile getirdi.

Putin istediğini yapabilecek

Kremlin yanlısı partilerin 450 sandalyeli Duma’da 393 sandalye kazanması Putin’e planlarını gerçekleştirmesi için mutlak bir güç verdi. Anayasa üst üste üç dönem başkanlığa izin vermediğinden marttaki başkanlık seçimine katılmayan Putin’in başbakan olup devlet başkanlığını gölgede bırakacak yetkilerle donanmak istediği yorumları yapılıyor. Ayrıca Putin ‘milli lider’ olarak tarihe geçmek için seçime katılımın yüksek olmasını arzulamıştı. Devlet başkanı adayını 17 Aralık’ta belirleyecek olan Birleşik Rusya’nın Genel Başkanı Grizlov’in "Seçimler Putin’in milli lider olduğu ana fikrini tasdik etmiştir" sözü bu konuda murada erildiğini gösteriyor.

Litvinenko cinayeti zanlısı Duma’da

Bu arada sığındığı Londra’da geçen kasımda radyoaktif polonyum-210’la zehriyle öldürülen eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko’nun katil zanlısı olarak Britanya adaletinin iadesini istediği eski KGB’li işadamı Andrey Lugovoy da aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti’den Duma’ya girerek dokunulmazlık zırhı kazandı. Lugovoy, partinin lideri Vladimir Jirinovski’den sonra aday listesinde ikinciydi.

Seçimlerde Birleşik Rusya yüzde 64, Komünist Parti 11.6, Liberal Demokrat Parti yüzde 8.2, Adil Rusya yüzde 7.8 oy alarak meclise girdi. Merkezi Seçim Komisyonu’na göre (MSK) katılım ortalaması yüzde 63’ü bulup 2003 seçiminin yüzde 56’lık oranını geçti. (Ajans Kafkas)