Nalçik’te tutuklu gençlerden acı mektup

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te 13 Ekim 2005’teki isyandan dolayı yargılanan Müslüman gençler işkence ve kötü muameleden şikâyetçi.

Tutuklular yaşadıkları sıkıntıları bir mektupla kamuoyuyla paylaştı. Mektupta “Burada İslam’ı yaşayan birini gördüklerinde, sanki halk düşmanıymış gibi davranıyorlar. Dini kitaplar bulundurmamız yasak. Ve sadece dini değil, hukuk ve bilimsel kitaplara da sahip olmamız yasak. Tutuklu tutulduğumuz iki senedir Din İdaresi temsilcilerinden kimseyi tek bir kez olsun görmedik, hâlbuki problemlerimiz var" denildi.

Dışarıda olduğu gibi içerdeyken de gördükleri baskıların görmezden gelindiğini belirten gençler sıkıntılarını şöyle aktardı:

“Tutuklular hapishaneden mahkeme salonuna götürülürken muhafız erleri tarafından hakları çiğneniyor. Kış mevsimine rağmen kalın giysileriz çıkartılıyor ve uzun süre dışarıda bu şekilde bekletiliyoruz. Şikâyette bulunduğumuzda aldığımız yanıt ‘Cennete düşmediniz, zaten oldukça ilgi de görüyorsunuz’ şeklinde oluyor. Mahkeme salonundan öğle yemeğine götürülürken, küfürler eşliğinde koşmaya zorlanıyoruz. Bu durumdan dolayı bazıları mahkeme sürecinde öğle yemeğini reddetti. Tutuklulardan biri ciddi verem hastası. Buna rağmen mahkeme salonunda diğer tutuklularla birlikte oturtuluyor. Böylece diğerlerinin hayatı da riske atılıyor. Son mahkemede bu kişi kötüleşti ve hastaneye götürüldü, duruşma yarıda kesildi.” KU/ÖZ/FT