Nogay bölgesine Moskova’dan vize

Moskova/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes’te Nogay bölgesinin oluşturulması kararı federal merkezden de onay aldı.

Rusya Başbakanı Viktor Zubkov’un imzaladığı kararname ile Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde Nogay bölgesinin oluşturulması süreci tamamlanmış oldu. Karara göre 5 bin nüfuslu Erken-Şahar kasabası Nogey bölgesinin merkezi olacak. Toplam 15 bin kişinin yaşadığı Nogay bölgesi, nüfusunun yüzde 90’ından fazlası Nogaylardan oluşan beş köyü kapsıyor. 2002 nüfus sayımına göre, Karaçay-Çerkes’de 14 bin 873 Nogay yaşıyor. 1989 sayımında bu rakam 12 bin 993’tü. Nogaylar Karaçay-Çerkes nüfusunun yüzde 3,4’ünü teşkil ediyor.

Çoğunluğu Nogaylardan oluşan yerleşim bölgelerinde Nogay bölgesi kurulması için Ekim 2006’da referandum yapılmış, Arılık 2006’da da bu konuyla ilgili özel bir komisyon oluşturulmuştu.

Devlet Başkanı Mustafa Batdıyev, Karaçay-Çerkes’i oluşturan halkların kendi milli yönetimlerini kurma hakkını desteklemesiyle daha önce Abazin bölgesi kurulmuştu. Abazin bölgesi Karaçay-Çerkes’te 2005 sonunda Abazinlerin yaşadığı köylerde yapılan referandum sonucunda 2006’da oluşturuldu. 300 bin metrekarelik bir alanı teşkil eden bölgede 15 bin kişi yaşıyor. KU/ÖZ/FT