Novıye Aldı trajedisi anıldı

Caharkale/Ajans Kafkas – 5 Şubat 2000’de Çeçenya’nın Novıye Aldı kasabasında gerçekleştirilen “temizlik operasyonunda” öldürülen siviller, yaşanan vahşetin sekizinci yıldönümünde törenle anıldı.

Novıye Aldı yönetiminden yapılan açıklamada "Önceki gün Caharkale’nin Aldı kasabasındaki vatandaşlar, 5 Şubat 2000’de “temizlik” operasyonu adı altında Rus istihbaratçılar tarafından yürütülen acımasız cinayetler sonucunda hayatını kaybeden kasabalıların ardından kurban kesip dua ettiler" denildi.

 

5 Şubat 2000 Novıye Aldı operasyonunda çok sayıda sivil Rus askerleri tarafından acımasızca öldürülmüştü. Öldürülenlerin sayısı çeşitli kaynaklarda 56 ile 115 arasında değişiyor.

 

Zavodski Belediyesi’nin kendi imkanları ile Aldı kasabasına iki sığır satın aldığı ve ölen kasabalıları anma töreninde kesmeleri için verdiği bildirildi. Kesilen sığırların etlerinin yakınlarını kaybedenlerden ihtiyaç sahibi olanlara dağıtıldığı kaydedildi.

 

Moskova’da Savaş Karşıtı Kulüp de Novıye Aldı trajedisiyle ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajda, "Bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki, şiddet şiddeti doğuruyor. Novıye Aldı’daki trajedi, Nord-Ost ve Beslan’da yaşanan trajedilerin sebeplerinden biridir. İşlenen suçun üzerinden sekiz yıl geçti ve katiller bulunup cezalandırılmadı. Katiller aramızda yaşıyorlar. Yönetimin bu insanları cezalandırmasını istiyoruz. Teröre hayır! Savaşa hayır!" ifadelerine yer verildi. KU/ÖZ/HT