Polonya sınırında yine Çeçen dramı

AB üyesi Doğu Avrupa ülkelerinin Schengen bölgesine dahil olmasının ardından hareketlenen Çeçen mültecilerin sınırlarda yaşadığı dert bitmiyor.

Polonya-Almanya sınırında yine çoluk çocuk iki düzine Çeçen gözaltına alındı. Polonya sınır koruma görevlileri tarafından Swiecko geçidinde alıkonan 20 Çeçen mülteci arasında hamileliği oldukça ilerlemiş 3 kadın ve 9 çocuk da yer alıyor. Ulusal Sınır Koruma Sözcüsü Jacek Sonta, Çeçenlerin Polonya’da mülteci statüsü ile yaşadıklarını ama Schengen vizeleri olmadığı için AB’nin başka bölgelerine geçemeyeceklerini açıkladı. Mültecilerin Fransa’ya gitmek istediklerini söylediği belirtilirken Çeçenleri taşıyan minibüsün sürücüsü de insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı.

Sonta, Çeçenlerin durumunu da anladıklarını belirtirken “Bu insanların evlerine döndüklerinde canlarına okunacağının da farkındayız. Bu yüzden onları ülkelerine sınır dışı etmek imkansız” ifadelerini kullandı.  

Polonya’nın 24 Aralık’ta Schengen bölgesine katılmasının ardından 28’i çocuk 55 Çeçen mülteci benzer şekilde sınırda alıkonulmuştu. 2007’de Polonya’dan sığınma talep eden Çeçen mülteci sayısı 8600 olarak kayıtlara geçti. (Ajans Kafkas)