Putin, Beyaz Rusya’ya göz dikiyor

Moskova – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in martta Kremlin’e veda etmesi öncesi büyük bir zaferle çıktığı 2 Aralık genel seçimlerinin ardından kendine nasıl bir kariyer çizeceğine dair spekülasyonlar alıp başını giderken fantastik bir seçenek ortaya atıldı: Putin, Beyaz Rusya’yı Rusya ile birleştirip ortak ülkenin lideri olacak.

Eski bir öneri olan Beyaz Rusya-Rusya birleşmesi, ‘ayartıcı’ bir iddiayla yeniden gündemde. Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun adamlarından biri, Moskova Radyosu’na Putin’in 13-14 Aralık’ta Minsk ziyareti sırasında birleşme anlaşmasını imzalayacağını söyledi. Kaynak iki liderin ortak anayasaya odaklanacağını savundu. İddiaya hemen şu spekalasyon eklendi: Üç dönem üst üste devlet başkanlığını yasaklayan anayasa gereği Putin, 2 Mart’taki seçimlere aday olamayacak. Ama iki ülke birleşince erken seçime gidilecek. Ve Putin’e Kremlin yolu açılacak.
Eski Beyaz Rusya Devlet Bakanı Stanislav Şuşkeviç tartışmaya "Bu Putin için cankurtaran olur. Anayasayı değiştirmeden yeni jeopolitik yapının lideri olur" sözleriyle katıldı.
Ancak Kremlin yalanmada gecikmedi. Sözcü Dmitri Pestov, "Böyle birşeyin gündemde olduğunu bilmiyorum" derken Kremlin’den bir kaynak "Düpedüz spekülasyon. Genel cinnet hali sürüyor. Bu Putin’in siyasi geleceğiyle ilgili çarpık bir tartışma" ifadelerini kullandı. 1 Aralık’ta vekil seçilen Putin daha önce başbakanlıkta gözü olduğunu söylemişti.
Beyaz Rusya devlet başkanlığından bir kaynak ise "Yakında yeni bir anlaşma yok" dedi. Aralarında gümrük birliği olan iki ülkeyi birleştirme çabasının geçmişi uzun. 1996’da nihayetinde tam birleşme öngören siyasi ve ekonomik birlik anlaşmasının imzalanmasının ardından müzakereler ortak devlete kimin liderlik edeceği tartışmasına saplanmıştı. Lukaşenko’nun liderlik hevesi Putin’in 2000’de iktidar gelmesiyle kursağında kalmıştı. 2002’de Kremlin’den bu kez Beyaz Rusya’nın Rusya’ya katılması önerisi gelince Lukeşonko ‘işsiz’ kalacağını öngörüp reddetmişti. Putin geçen yıl da doğalgaz fiyatına zam yaparak Lukeşonko’ya "Rusya büyük canavar" dedirtmişti. Yine de iki ülke ilişkileri ‘düşman kardeş’ misali fena sayılmaz. Analistler Putin’in Minsk’te en azından eski defterleri yeniden karıştırmayı deneyeceğini öngörüyor. (Ajans Kafkas)