Putin mitingleri Vladikavkaz’a ulaştı

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i anayasa gereği üst üste üç kez seçilemediği halde bir dönem daha Kremlin’de tutmak için sözde halk baskısı oluşturmaya çalışan iktidardaki Birleşik Rusya Partisi el altından tertip ettiği gösterileri bu kez Kuzey Osetya’ya taşıdı.

 

Başkent Vladikavkaz’da amacı Putin’i cilalamak olan mitingin ana teması yolsuzluğa karşı temiz yönetim ve reformdu. Dünkü mitingin taşeronları ise Sivil İnisiyatif Örgütü, Rusya Gençlik Hareketi Birliği Kuzey Osetya Şubesi ve Haron örgütüydü.

Mitinge katılanlardan olimpiyat şampiyonu ve Duma milletvekili Arsen Fadzayev, "Ülkemizi sadece yolsuzluktan kurtulursak kurtarabiliriz. Hep beraberce her bir şehrimizde, her bir köyümüzde düzeni sağlayabiliriz" derken Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi öğrencisi Zalina görüşlerini şöyle dile getirdi: "Bu yürüyüş politik değil. Bizler sadece şehrimizde gençler için daha fazla iş yerleri, iyi maaş ödenmesini istiyoruz. Üniversiteyi bitirdiğimde kendi şehrimden başka bir yere gitmek zorunda kalmamayı ve şehrimde becerilerimi gerçekleştirebilmeyi istiyorum."

Mitingde korgeneral Stanislav Suanov da yolsuzluk ve diğer tüm kötülüklerden kurtulmak için kararlı ve uzun soluklu mücadele gerektiğini vurguladı.

3 Kasım’da Vladikavkaz’da ‘Putin İçin’ adlı Kuzey Osetya sivil birliğinin kuruluş kongresi yapılmıştı. Birlik, Putin’in üçünce kez seçilmesi için gerekli anayasal operasyonların yapılması taleplerini güçlendirmek için kurulmuştu. Aynı gün Vladikavkaz’da Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi konser salonunda yaklaşık bin kişi Putin’e destek gösterisi yapmıştı. Gazeta.ru, öğrencilerin çoğunun üniversite yönetiminin zoruyla mitinge katıldığını ve ne için geldiklerini bile bilmediklerini yazmıştı.

3 Kasım’da Putin’e destek mitingi Adıgey’in başkenti Maykop’ta da yapıldı. Buradaki mitingi gaziler organize etmişti.

24 Ekim’de Putin’in görev süresinin uzatılması için Çeçenya’nın farklı kentlerinde aynı anda gösteriler düzenlenmişti. KU/ÖZ/FT