Putin tapıcılığıyla seçim

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin (BRP) ‘Putin tapıcılığı’na çevirdiği genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor.

Üst üste üç kez devlet başkanı olmayı yasaklayan anayasa gereği marttaki seçimlere giremediğinden şimdi BRP’den birinci sıra adayı olarak meclise girip başbakan olmayı kafasına koyan Devlet Başkanı Vladimir Putin’i mutlak bir zafer bekliyor. Ancak Putin kendini Türkiye’nin Atatürk’ü gibi ‘milli lider’ ilan ettirmek ve göz diktiği başbakanlık koltuğunu devlet başkanlığının üzerine çıkarabilmek için yüksek katılım ve ezici bir zafer istiyor. Memur, işçi ve öğrencilere kendi selametleri açısından Putin’e oy vermeleri yönünde tehdit ve şantajlar yapılırken, sonucu belli bir seçimde halkın sandığa gitmeyebileceğinden korkan Kremlin de, Uzak Doğu’daki Kamçatka’dan Baltıklar’daki Kaliningrad’a uzanan bölgede 109 milyon seçmeni kamçılamak için devlet kurumları ve iş alemini seferber etmiş durumda.

Şirketler seçmenlere gıdada ucuzluk, fiyat indirimi sunup cep mesajlarıyla sandığa çağırıyor. Halkın bir dilim ekmeğe ‘allah’ dediği bazı bölgelerde seçim merkezlerinde seçmenlere kek ve aparatif yiyecekler ikram ediliyor.

Sibirya’nın petrol kenti Tyumen’daki şirketler, şanslı seçmenlere çekilişle bir daire, 10 otomobil ve 15 bin mutfak araç-gereci dağıtacak.

Karadeniz kıyısındaki Novorossiisk kentinde bir firma oy kullananlar için araba kazanma vaat ederken, Pasifik’teki Vladivostok’te ise bedava telefon kartı sunuluyor. Vodka üreticisi Putinka da boş durmayıp fiyatları aşağı çekip ‘Haydi oy kullanmaya’ diyen ilanlar bastırdı. Neredeyse tüm firmalar şimşekleri çekmemek için martta kadar bütün fiyatları dondurdu.

Telefon şirketleri milyonlarca insana mesaj geçerek oy kullanmayı teşvik ediyor. Megafon, Merkezi Seçim Komisyonu’nun (MSK) talebi üzerine 35 milyon abonesine ‘2 Aralık’ta sandığa git. Oyun ülke için önemli’ diyen mesaj geçtiğini açıkladı. Kommersant gazetesi üç ana operatör MTS, VimpelCom ve Megafon’a mesajların maliyetinin 600 bin dolar olduğunu yazdı. Kremlin’e yakın şirketlerin döktükleri paralar hariç MSK’nın kampanyaya harcadığı para 20 milyon doları buldu.

Bütün bu tantanalara rağmen seçmen pek de gaza gelmiş gözükmüyor. Sovyetlerin dağıldığı ve tek parti döneminin sona erdiği 1991’den bu yana ilk kez BRP dışındaki tüm partilerin sokaklardan silindiği bir seçim tablosu var.

Başkent Moskova’da BRP’nin ‘Moskova oyunu Putin’e kullanıyor. Oyunuz pusulada 10’uncu sırada’ yazılı afişlerin dışında seçimi hatırlatan bir hareketlilik yaşanmıyor. Tüm siyasi partilerin afişlerinin boy gösterdiği ve meydanlarda mitinglerin eksik olmadığı kampanyalar tarih oldu. Moskova’da bir ara sokakta, aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski’nin fotoğrafının yer aldığı bir afiş asılı. Ancak Jirinovski çift taraflı reklam panosunun öteki yüzünü kiralamamış bile. Velhasılı muhalefette umut kalmamış. Anketlerde BRP’nin oy oranı yüzde 62’yi bulurken muhalefette bir tek Komünist Parti yüzde 12 ile yüzde 7 barajını geçebiliyor. Satranç şampiyonu Garry Kasparov’un başını çektiği ortak muhalefet cephenin neredeyse tüm gösterileri şiddetle bastırıldı.

Her türlü eylemi özgürce yapan Putin’in gençlik harekatı Naşi "2 Aralık’ta halk Putin’i ‘milli lider’ seçecek" diyen bir bildiri il eşimdiden zaferi kutladı. Kommersant’a göre hile iddialarıyla şimdiden gölgelenen oylama sırasında tüm polis karargahlarında kontrolün ‘çekist’ denen federal güvenlik servisi FSB’nin ajanlarına devredildi. FSB ise bunu yalanladı.