Rusya, Gürcistan’daki son üsten de çekildi

Tiflis – 1999’da İstanbul’daki AGİT zirvesinde varılan anlaşma gereği Gürcistan’daki üslerini boşaltan Rusya, Batum’dan da çekildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Batum üssünün devir teslim anlaşması Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Batu Kutelya ve Rusya’nın Güney Kafkasya bölgesindeki komutanı Andrey Popov tarafından imzalandı. Kutelya, imzalanan anlaşmayla birlikte Rusya’nın Gürcistan’daki askeri varlığının son bulduğunu, tüm Rus üslerinin kapatıldığını kaydetti.

Popov da, Batum üssünden trene yüklenen askeri malzemenin yarın Ermenistan’a ulaşmış olacağını belirterek, Rus personelin bir bölümünün 30 Kasım’a kadar Batum’da kalacağını ifade etti. Rusya, Vaziyani ve Ahılkelek üssünü de tamamen boşaltarak Gürcistan Savunma Bakanlığına teslim etmişti. 1999 anlaşmasının uygulanmasıyla ilgili Rusya ve Gürcistan arasında varılan nihai mutabakat Ahılkelek ve Batum üslerinin en geç 1 Ocak 2008 tarihine kadar boşaltılmasını öngörüyordu. Rusya, Abhazya’daki Gudauta üssünü de Abhaz yönetimine teslim ettiğini ilan etmiş, ama Tiflis üssün tam anlamıyla boşaltılmadığı itirazında bulunmuştu. (Ajans Kafkas)