Saakaşvili: Osetya’yı birkaç ayda alırız

Tiflis – Gürcistan’da 5 Ocak seçimleri öncesi eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili seçmene Güney Osetya ve Abhazya’yı vaat ediyor.

28 Kasım’da Abhazya’yı 2008’de geri almaktan bahsetmiş olan Saakaşvili, şimdi de 1991’den beri ‘de facto’ bağımsız olan Güney Osetya için ömür biçti. Bugün Tiflis’te Devlet Üniversitesi öğrencilerine seslenen Saakaşvili, “Tshinval’deki ayrılıkçı rejim sökülmeyi bekleyen sallantıdaki diş gibi. Bu, seçimler normal şekilde gerçekleştiği takdirde birkaç haftada olmasa bile en fazla birkaç aylık mesele. Bundan tamamen eminim. Bunu ispatlayacak istihbarata sahibim” dedi ama ayrıntı vermedi.  

Son haftalarda Güney Osetya’daki sükûnetin nedeninin “Gürcistan’ın provokasyonlara yanıt verecek güce ulaşması olduğunu” öne süren Saakaşvili, “Saldırıya 10 kat misliyle yanıt veririz. Güney Osetya meselesi gerçekten kısa bir dönemlik iş. Sırası gelmişken Rusya da birkaç kez Güney Osetya ile ilgilenmediğini söyledi” diye konuştu.

Saakaşvili 28 Kasım’da Abhazyalı Gürcü mültecilerle bir araya geldiğinde “Yıllar değil gelecek birkaç ay içinde Abhazya Gürcistan’a dönecek” demişti. (Ajans Kafkas)