Şamba: Kosova ciddi sonuçlar doğurur

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Kosova’da bağımsızlık ilanına endekslenen bir kampanyanın ardından yapılan parlamento seçimleriyle ortaya çıkan tablonun Abhazya’nın tanınması konusunda ciddi değişikliklere yol açabileceğini söyledi.

Kosova seçimlerinin galibi olan Kosova Kurtuluş Ordusu’nun ‘yılan’ lakaplı eski siyasi lideri Haşim Taçi, başbakan olursa Kosova ile ilgili uluslararası müzakerelerin biteceği 10 Aralık’tan hemen sonra bağımsızlık ilan edeceğini söylemişti. Ancak Taçi, seçilmesinin ardından Avrupa’dan acele edilmemesi uyarısı alınca bu kez "ABD ve Avrupa ile koordineli hareket edeceğim" diyerek tonunu yumuşatmıştı.

Şamba da Kosova’nın giden Başbakanı Agim Çeku’nun açıkça, Kosova’nın bağımsızlığının 10 Aralık’ta ilan edileceğini söylediğini hatırlatarak  "Bu durum ciddi sonuçlar doğuracaktır. Eğer Kosova’nın bağımsızlığı tanınacak, Abhazya’nın bağımsızlığına engel çıkarılacak olursa, açıkça çifte standart yapan bu ülkeler bundan sonra arabulucu olarak Gürcü-Abhaz müzakere sürecine katılamayacaklardır" dedi. KU/ÖZ/FT