Soykırım sergisine ‘özgür’ Avrupa sansürü

Brüksel/Ajans Kafkas – İfade özgürlüğünü, Avrupa medeniyetinin alamet-i-farikası sayan Avrupa Parlamentosu, Çeçenya’daki soykırıma anlatan sergiye tahammül edemedi.

Avrupa Birliği’nin özellikle insan hakları ve özgürlükler konusundaki ‘konuşan ağzı’ sayılan Avrupa Parlamentosu, yaralı Çeçenleri, toplu mezarları ve savaşın korkunç yüzünü gösteren Soykırım Sergisi’ni kaldırdı.

Sergi Avrupa Parlamentosu’nun Brüksel’deki binasında yüksek düzeyli davetlilerin katılımıyla 2 Ekim’de açılmıştı. Parlamento sözcüsü, Salı gecesi 300 resmi ‘çok vahşi ve ürkütücü’ buldukları için kaldırdıklarını açıkladı. Serginin organizasyonunda yer alan Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, eski Litvanya Devlet Başkanı Vytautas Landsbergis ve Polonyalı sağcı milletvekili Konrad Szymanski bu durumu bir mektupla protesto edip, “Yaşa dışı sansürün en rezil örneği. Bu parlamento için utanç verici” dedi.

Serginin organizatörlerinden Çeçenya’nın Polonya onursal elçisi Adam Borovski, parlamentodan serginin dört günlüğüne açık kalacağına dair izin belgesi olduğunu belirtti. Sergiyi ziyaret eden parlamenterlerin fotoğraflar karşısında şoke oldukları, hatta bazılarının gözyaşlarını tutamadığı belirtildi. Bazı parlamenterlerin de serginin başka ülkelerde de açılmasını teklif ettiği öğrenildi. REU/CHNS/ÖZ/FT