Tiflis’te muhalefet pes etmiyor

Tiflis – Gürcistan’da 5 Ocak seçimlerine hile karıştırıldığını savunan muhalefetin öfkesi dinmiyor.

Muhalefet dün başkent Tiflis’te yaklaşık 70 bin kişiyi Cumhuriyet Meydanı’na döküp ikinci tur seçimlerin yapılmasını istedi. Eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin yüzde 53’lük oyuna karşın yüzde 25 ile yenilen muhalefet cephesinin ortak adayı Levan Gaçeçiladze, Saakaşvili’nin ikinci dönem devlet başkanlığını tanımayacaklarını, bu konuda destek bulmak için uluslararası kuruluşlar ve yabancı ülkelere başvuracaklarını söyledi.

Amaçlarına ulaşıncaya kadar eylemlerin süreceğini belirten Gaçeçiladze, Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Levan Tarhınişvili’yi seçime hile karıştırmakla suçlayıp bir an önce istifaya çağırdı. Kasımdaki gösterileri sıkıyönetimle bastırılmış olan muhalefete polis müdahale etmekten kaçınıyor.

Seçimin resmi sonuçlarına göre Saakaşvili yüzde 53,47, Levan Gaçeçiladze yüzde 25,69, Badri (Arkadi) Patarkatsişvili yüzde 7,01, David Gamkrelidze yüzde 4,02, Şalva Natelaşvili yüzde 6,49, Giorgi Maisaşvili yüzde 0,77 ve İrina Sarişvili yüzde 0,16 oranlarında oy aldı.

Seçim Komisyonu’na göre, seçimde usulsüzlük yapıldığına dair bugüne kadar 51 şikayet geldi ve bunlardan 36’sı mahkeme tarafından reddedildi. Saakaşvili’nin 20 Ocak’ta yemin ederek ikinci dönem devlet başkanlığına resmen başlaması bekleniyor. (Ajans Kafkas)