Karaçay-Çerkes: 2018’de neler oldu, 2019’da neler bekleniyor

2018 yılında Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti de diğer komşuları gibi aynı kaderi paylaştı. Yolsuzluk skandalları ve radikal unsurlarla mücadele Karaçay-Çerkes’in ana gündem maddesini oluşturdu.

İlk olarak bölgedeki silovikler iki radikal örgütü çökerttiklerini raporladı. Takfir vel Hicra örgütü mensubu olmakla suçlanan 19 kişi, 24 Mayıs ve 4 Ekim 2018 tarihlerinde yapılan operasyonlarla tutuklandı. Siloviklere göre Takfir vel Hicra örgütü Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi sınırlarında İslami devlet kurmayı planlıyordu. Ancak ismini Arapçadan alan örgütün devlet kurmaktan ziyade kaçmak anlamı taşıyan bir isme sahip olması Karaçay-Çerkes siloviklerinin gözünden kaçan bir ayrıntıydı. Silovikler, Arapça bilmediklerinden ötürü tutuklanan şahısların (19 kişi) bir araya gelerek ihtilal planladıklarından şüphelenmekteydi. Tutuklu şahısların avukatları siloviklerin bu endişelerinin yapay olduğunu ve söz konusu tutuklamaların terörle mücadeleden ziyade istatistiki çalışma olduğunu iddia etmekteydiler.

Karaçay-Çerkes’de tutuklama

Benzer olay DAEŞ hücresi olmakla suçlanan 6 kişi için de geçerliydi. DAEŞ’e üye olmakla suçlanan 6 kişiden 5’i mahkemece uzun hapis cezalarına çarptırılmış sanıkların avukatları ise müvekkillerinin suçları ispatlanmadan ceza aldıklarını beyan etmişti. Stavropol’de olduğu gibi Karaçay-Çerkes’de de silovikler İslamlaşmanın önünü infaz politikaları ile kesmeye çalışıyordu. Bu baskıların sonucunda bölgedeki hicret tetikleniyor ve üçüncü ülkelerde kendini güvende hissetmeyen Kafkasyalı Müslüman gençler de radikalleşmeye ve cihata itiliyordu.

Karaçay-Çerkes’in 2018’de başlayıp 2019’a sıçrayan yolsuzluk skandalı eski senatör Derev ile başladı. 119 milyon rubleyi hazineden çalmakla suçlanan Vyaçeslav Derev bu paraya besi merkezleri kurmak için kullanacağını iddia etmişti. Besi tesisleri kurulmayınca hazineden yok olan tutarın izi sürülmüş ve Derev tutuklanmıştı. Vyaçeslav Derev ilk tutuklandığında olay Karaçay-Çerkes’deki yerel elitlerin çatışması olarak algılandı.

Vyaçeslav Derev

Ancak Derev’in karıştığı yolsuzluk skandalının esas gelişmeleri 2019 Ocak ayında yaşandı. Söz konusu sadece Karaçay-Çerkes’deki iç çatışma değil Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki elitlerin yeniden şekillenmesiydi. 2018 yılında yaşanan bütün bu yolsuzluk skandallarının kazananı bir sonraki yıllarda belli olacak elbette fakat şimdiden Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki elitler ve yerel bürokrasi mensuplarının radikal unsurlardan sonra en çok kan kaybeden grup olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: 2018 Kafkasya Raporu – Ajans Kafkas