Rusya IŞİD’e katılmak isteyenlere nasıl yardım etti? – 2

20 Mayıs 2016’da ilk bölümünü yayımladığımız, Rusya istihbarat servisinin Suriye’de IŞİD saflarında savaşmak isteyen kişilere nasıl yardım ettiği ile ilgili incelemenin ikinci kısmını yayımlıyoruz.

Rusya’dan Suriye’ye gitmelerine izin verilen diğer kişiler

Rusya yönetimi, silah bırakma sözüne karşılık, Kafkasyalı direnişçilerin Suriye’ye gitmelerine göz yumdu. Bu insanların bir bölümü Suriye’ye gitti, orada İslamcı gruplara katıldı. Reuters Dağıstan’ın Novosasitli köyünden Saad Şarapudinov ve hemşerisi Berikey köyünden Magomed Rabadanov’un hikayesini öğrendi.

Temur Camalutdinov

Aşağıda benzer bir kaderi paylaşan dört kişinin daha bilgileri mevcut.

Dağıstan’ın Cemikent köyü sakini Temur Camalutdinov, Eylül 2014’de pasaport almak için belgelerini verdi. Ancak kardeşi Arsen’in verdiği bilgilere göre, eski eşine ödenmemiş nafakalardan ötürü ret cevabı aldı. Sonraki ay Camalutdinov, izleme listesine vahhabi şerhiyle eklendi. Ailesinin anlattığına göre, bundan sonra onu sürekli kontrol etmeye başladılar.

IMG_2176_20160427_203647_026
Temur Camalutdinov’un annesi Ludmila Camalutdinov

Kardeşinin verdiği bilgilere göre, gariptir ki iki hafta sonra aldığı yeni pasaportla ülkeyi terk edebildi. Yerel polis, Camalutdinov’un sınırı yasal şekilde geçtiğini söyledi. Arsen Camalutdinov, kardeşinin yurt dışına çıkmayı nasıl başardığını hala anlayamadığını söyledi.

Arsen, Aralık 2015’in sonunda Suriye’den gelen bir mesaj aldığını söyledi. Mesajda, erkek kardeşinin Kobani’de öldüğü haberi yer alıyordu.

Uvays Şarapudinov ve Ahmed Dengayev. Rusya yönetimi onların yurt dışına nasıl çıkabildiğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Saad Şarapudinov olayında arabuluculuk yapan eski yetkili, her iki direnişçinin Novosasitli köyünde yaşadığını ve Saad Şarapudinov ile aynı yapı içinde olduklarını söyledi.

Eski yetkili, Dengayev ve Uvays Şarapudinov’un FSB yerel idaresi ile, takip edilmemelerine karşılık silah bırakma konusunda anlaştıklarını, kısa süre sonra ise Rusya’dan gitmeye karar verdiklerini anlattı. Eski yetkili, onların pasaportlarının hazırlanmasında yardımcı olduğunu söyledi.

Rusya’da pasaportlar ancak FSB’nin onayından sonra alınabiliyor.

Bu iki isim, Kafkasya’dan, 2013 yazında ayrıldı. Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiler. Suriye’de kendilerini karşılayan silahlı gruplar içerisinde savaşmaya başladılar.

Uvays Şarapudinov Kobani’de yaralandıve tanıdıklarının söylediğine göre Türkiye’de hayatını kaybetti.

Dengayev, birliği IŞİD’e biat etmeden önce Suriye’den ayrıldı ve dostları ile yakınlarının ifadesine göre, Kafkasya’ya geri döndü. Yurtdışında Rusya’nın menfaatlerine aykırı askeri eylemlere katılma suçlamasıyla hapis cezası çekiyor.

Novosasitli’de silahlı grup üyeleriyle müzakerelere katılmış bir güvenlik güçleri mensubu, “Onların Suriye’ye gidebileceklerini tahmin ettim. Bu onların yasal hakkı… Ama biz, Suriye’ye gideceklarini bilsek bile, ne yapabilirdik ki?” dedi.

Rusya yönetimi Dengayev ve Uvays Şarapudinov’un nasıl yurt dışına çıkabildikleri hakkında bir açıklama yapmadı.

Ahmed Aligaciyev

Ahmed Aligaciyev’in fotoğrafını, aranan örgüt üyelerinin fotoğraflarının asılı olduğu panoda hala bulmak mümkün. Onun köyünün Gimri’deki direnişçilerin merkezi olmak gibi bir ünü var. Bu yıl Ocak ayında, ağır silahlarla donanmış polisler, köyde ikamet etmeyen kimseyi köye almadı.

IMG_2262_20160427_203648_243
Ahmed Aligaciyev’in babası Magomed

Aligaciyev’in babası Magomed, 2008’de, oğlunun arananlar listesi olduğu dönemde, yönetimin onunla anlaşma yaptığını iddia ediyor. Babasının ifadesine göre, Aligaciyev ve üç direnişçi, pasaport aldılar ve Rusya yönetimi onlara istedikleri yere gitmesi için izin verdi. Onlar Suriye’yi seçti. Baba Aligaciyev, oğlunun seçimini, onun daha önceden Suriye’de okumuş olmasıyla izah ediyor.

Baba Aligaciyev, yönetimin önünde “onları öldürmek, hapse atmak veya istedikleri yere göndermek” gibi bir seçimin olduğunu söylüyor. Baba, oğlunun savaşıp savaşmadığını bilmiyor, çünkü radikal düşüncelerinden dolayı onunla ilişkilerine son verdi.

Gimri muhtarı, Aliashab Magomedov, Aligaciyev’in yönetim tarafından silah bırakmasına karşılık ülke dışına gönderildiğini doğruladı.

Rusya yönetimi Aligaciyev’in gidişi hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Reuters