Abhazya da tanınma çağrısı yaptı

Sohum – Güney Osetya’nın ardından Abhazya da uluslararası topluma bağımsızlığın tanınması çağrısı yaptı. Abhazya Parlamentosu, bugünkü oturumunda uluslararası toplumdan bağımsızlığın tanınmasını isteyen karar tasarısını onayladı.

BM, AB ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile dünya devletlerine Abhazya’nın egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanınması çağrısı yapan kararda "Batılı ülkelerin çoğunun Kosova’nın bağımsızlığını tanımasıyla jeopolitik önemli ölçüde değişti ve Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması lehine koşullar ortaya çıktı. Özgürlük ve bağımsızlık hakkı herkes için eşittir. Abhazya 15 yıldır başarılı bir şekilde bağımsız devlet olarak varlığını sürdürdü” denildi.

Parlamento ayrı bir açıklama ile de Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma ile üst kanadı Federasyon Konseyi’nden Abhazya’yı tanımalarını istedi. Duma’nın uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutski Rus parlamentosunun meseleyi 13 Mart’taki oturumunda ele alacağını teyit etti. (Ajans Kafkas)