Abhazya lideri onbinlerle uğurlandı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya, geçen hafta yaşamını yitiren ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba’yı bugün törenle uğurladı.

Cenaze töreni Ardzınba’nın naşının katafalka konulduğu Abhazya Devlet Filarmonisi’nde sabah saat 9’da başladı. Filarmoni Abhazya’nın her köşesinden gelen insanların akınına uğrarken başkent Sahum’un caddeleri Ardzınba’nın fotoğraflarının taşındığı yas yürüyüşüne sahne oldu.

Ardzınba ile vedalaşmaya ülkedeki tüm milletler katılırken bir çokları gözyaşlarını tutamadı.Vedalaşmaya gelen insanların yoğunluğu nedeniyle tören bir saat ertelendi.

Törenin açılışını yapan cenaze töreni organizasyon komitesi başkanı Devlet Başkanı Sergey Bagapş, “Abhazya derin yasta. Ünlü devlet adamı, Abhaz halkının milli-kurtuluş lideri, ilk devlet başkanı hayatını kaybetti. Onun sağlığını böylesine ne bozdu bilmiyorum: Olağanüstü ağır ve uzun çalışmalar mı yoksa düşmanlarımızın hareketleri mi, ama gerçekleşti. Ardzınba’nın ölümünün sadece Abhazya halkı için değil tüm Kafkasya için büyük kayıp olduğunu düşünenler kesinlikle haklı” dedi. Bagapş’a göre, son günlerde birçok ülkeden binlerce başsağlığı telgrafı geldi. “Herkes manevi liderimizi son yolculuğuna uğurladığımızı biliyor” diyen Bagapş, Abhazya devletinin milli kahramanı Ardzınba’nın hatıra ve mirasının yaşatılacağını kaydetti.

Başbakan Sergey Şamba ise törendeki konuşmasında “Vladislav Ardzınba Abhaz halkı için Mesih oldu, Abhazya tarihinin en zor ve sorumluluk isteyen döneminde ortaya çıkan lider oldu, kanatları altında ülke bağımsız devlet olarak oluşmaya başladı. Vladislav Ardzınba cesaret ve kahramanlık, onur ve haysiyetin timsali oldu. Onun hayat yolu ülkesinin ve halkının kaderiyle ayrılmaz şekilde bağlı” dedi.

Tüm Abhazya halkına başsağlığı dileyen Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ise, Ardzınba’nın gelecek nesiller için örnek bir yol bıraktığını söyledi. Kokoyti “Ardzınba en zor döneminde ülkeyi yönetti ve halkını zafere götürdü. Ardzınba’nın en iyi hatırası tüm halkı birleştirmesi ve Abhazya’yı aydınlatması olacak” diye konuştu.

Rusya’nın Sohum Büyükelçisi Semen Grigoryev da konuşmasında “Bugün tüm ülke milli kahramanına karşı son görevini yapmak üzer Sohum’da toplandı. Kader bu büyük şahsı önemli bir dönemde gönderdi” dedi.

Suriye’den gelen Abhaz diasporası temsilcisi Şaraf Amarşan ise “Ardzınba’nın ölümüyle derinden sarsıldık. O işinde de savaşta da kahramandı. Umuyorum ki, Sohum’un merkezinde Ardzınba için anıt dikilir” dedi.

Duma üyesi Konstantin Zatulin de Ardzınba’nın hastalığı için mücadele eden bir asker olarak öldüğünü ve cephede ölen biri gibi defnedileceğini belirterek “O göklerde de Abhazya’nın ebedi savunucusu olacak” ifadelerini kullandı.

Ardzınba’nın cenazesine katılanlar Zafer caddesinin üzerindeki birkaç mahalleyi doldurdu, tüm sokaklar çiçeklerle donatıldı. Cenaze töreninin ardından Ardzınba vasiyeti ve ailesinin isteği üzerine kendi köyü Nijniye Eşera’da defnedildi. ÖZ/FT