Abhazya Olimpiyatlar için tedarikçi oluyor

Moskova – Kosova’nın tanınmasına karşı Abhazya ve Güney Osetya kartını açan Rusya’nın Abhazya’ya 1996’dan beri uygulanan ambargoya bundan böyle uymayacağını açıklamasının ardından Rus yetkililerden Gürcistan’ı telaşlandıracak açıklamalar gelmeye devam ediyor.

 

Kremlin’in Kuzey Kafkasya özel temsilcisiyken 2 Aralık 2007’deki Duma seçimlerinin ardından Bölgesel Kalkınma Bakanı olan Dmitri Kozak, Abhazya’nın Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyat Oyunları hazırlıklarına dahil edileceğini söyledi. Kozak, Olimpiyatlar için yapılacak inşaat ve alt yapı çalışmaları konusunda Abhazya’dan malzeme ve işçi temin edilebileceğini söyledi.

 

Tiflis’e çağrı: Yaptırımları sen de kaldır

 

Moskova’nın ambargoyu kaldırma kararı üzerine dün Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak protesto notası verilen Rusya’nın Tiflis Büyükelçisi Vyaçeslav Kovalenko da Gürcistan’a “Gel sen de ambargoyu kaldır” çağrısı yaptı. Bugün Tiflis’in tepkisini değerlendiren Kovalenko “Bu çıkmazdan kurtulmak için bir çözüm yolu bulmalıyız. Sanırım Gürcistan tarafı da Abhazya’ya yaptırımları kaldırırsa çok güzel olacak. Gürcistan da Rusya’nın yaptığını yaparsa bunun Gürcistan ve Abhazya arasındaki diyaloga güçlü ve olumlu bir etkisi olacak “ dedi.

Tiflis ambargonun kaldırılmasının ayrılıkçılığı teşvik eden tehlikeli bir provokasyon olacağını belirterek şiddetle tepki göstermişti. (Ajans Kafkas)