Abhazya Oteli’nin hangi Konti alacak?

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’nın başkenti Sohum’da bulunan Abhazya Oteli’nin Konti adlı şirkete satılması planı iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirdi.

Muhalefetteki Abhazya Birlik Forumu, otel için 60 milyon ruble teklif sunan Konti adlı şirketin arkasında Gürcü işadamı Mikhail Mirilaşvili olup olmadığını gündeme taşıdı. Zira Konti adlı iki şirket var. Biri St.Petersburg’ta iş yapan Gürcistan kökenli Yahudi işadamı Mirilaşvili’ye, diğeri Rus işadamı Timur Timerbulatov’a ait. Birlik Forumu, Devlet Malları ve Yatırımdan Sorumlu Devlet Komitesi’nin Abhazya Oteli’nin 60 milyon rubleye satılması konusundaki teklifi kabul ettiğini hatırlatıp, "Medyada Konti adıyla iki firmadan söz ediliyor. Birinin sahibi Gürcistanlı büyük işadamı ve kriminal otorite Mikhail Mirilaşvili, diğerinin başında Timur Timerbulatov bulunuyor. Bu iki firma arasında bir ilişki var mı, bilmiyoruz. Bundan dolayı ülke yönetiminden Abhazya Oteli’ni almak isteyen alıcı hakkında tam bilgi istiyoruz" açıklamasını yaptı. Bunun üzerin konu 10 Aralık’taki son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldi.

Başbakanı Aleksandr Ankvab, Konti Şirketler Grubu’nun Gürcü işadamı Mikahil Mirlaşvili ile bir ilgisinin olmadığını belirterek şu yanıtı verdi: “Bu ciddi inşaat şirketinin başkanlığını Rusya’da elit konutlar inşaat alanında kendini ispatlamış biri olan Timur Timerbulatov yapıyor. Abhazya Oteli’ni almaya talip olan tek isim henüz sadece Konti Şirketler Grubu. Başka teklifler olduğu takdirde hükümet bunları da değerlendirmeye hazır. Bu durum sadece Abhazya Oteli ile ilgili olmayıp yatırıma açık tüm kurumlar için geçerli.”

Gazetecilerin Abhazya’ya yapılan yatırım projelerinin arkasında ‘Gürcü parasının’ olmadığı konusunda ne gibi garantiler olduğu sorusu üzerine Ankvab, Abhazya ekonomisine yatırımda bulunan insanlar hakkında yeterince araştırma yapıp bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Başbakan, foruma Mikhail Mirilaşvili ile ilgili olarak internete girip biraz araştırma yapmayı tavsiye etti. Eğlence, oyun ve kulüp alanında faaliyet gösteren Conti’nin sahibi Mirilaşvili, iki Kafkas kökenliyi kaçırıp öldürmeye teşvik suçundan 2001’te tutuklanıp 2003’te 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. KU/ÖZ/FT