Abhazya tanınma istiyor, Tiflis diş biliyor

Tiflis/Sohum – Abhazya, Kosova’nın bağımsızlık ilanıyla ilgili uluslararası düzeydeki tartışmalara paralel olarak tanınma taleplerini yüksek sesle dillendirirken ve Rusya ‘Kosova tanınırsa Abhazya ve Güney Osetya da tanınır’ resti çekerken Gürcistan ‘tanınma savaş nedeni’ çıkışlarıyla bileniyor.

Gürcistan Devlet Başkanlığı’nın vekâleten yürüten Nino Burcanadze, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımasını savaş ilanı sayacaklarını açıkladı. Sohum’da son Abhaz Güvenlik Konseyi toplantısında Rusya’nın Abhazya’yı tanımasının müzakere edildiğini hatırlatan Burcanadze, "Eğer Rusya böyle bir adım atar ve Gürcistan’ın bu bölgelerinin bağımsızlığını kabul ederse, bu savaş ilanı ve evlerimize saldırı anlamına gelecektir" ifadelerini kullandı.

Gürcistan Parlamentosu Savunma ve Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Givi Targamadze de Rusya’nın tanıma konusundaki adımının silahlı çatışmaya yol açacağını savunarak şunları söyledi: "Anlaşmazlığın kesinlikle barışçıl çözümünden yanayız ancak ülkenin güvenliği ve bölgesel bütünlüğünü ne pahasına olursa olsun koruruz. Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını kabul etmesi otomatik olarak Rusya Gürcistan savaşı ilanı anlamına gelecektir."

‘Kosova’dan geri kalan tarafı yok’

Rusya Federasyonu Sivil Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Sergey Markov ise, Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması konusunda Kosova’dan daha fazla şansı olduğunu belirterek, "Abhazlar, Kosova’daki Arnavutlardan farklı olarak yabancı bir yere talip değiller, kendi topraklarında yaşıyorlar" mantığını yürüttü. Kremlin yanlısı siyasi analizci olarak tanınan Markov, Abhazya’nın bağımsız bir devletin tüm özelliklerini taşıdığını da sözlerine ekledi.

Kosova ister tanınsın ister tanınmasın Abhazya yoluna devam edecek

Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı Maksim Gvinciya da, Kosova tanınmasa bile bunun etrafında yapılan tüm tartışmaların Abhazya için örnek argüman özelliği taşıdığını ve Balkanlardaki müzakere kavgasından çıkacak sonuç ne olursa olsun Abhazya’nın tanınması için lobi çalışmaları yürüteceğini kaydetti. ÖZ/FT