AKPM Güney Osetya ve Abhazya’yı tanımayın dedi

Strasbourg/Ajans Kafkas – Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin dün kabul edilen kararında, Avrupa Konseyi üye devletlerine Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımaktan kaçınmaya yönelik bir çağrı ye alıyor.
AKPM kararında “Konsey tüm üye devletleri,
  yasa dışı ayrılmalar sonucunda meydana gelen, özellikle de yabancı asker müdahalesi ile desteklenmekte olan bölgelerin yönetimlerini tanıma veya desteklemekten kaçınmaya çağırıyor” ifadesi yer alıyor.

Güney Osetya ve Abhazya’nın uluslararası tanınma mücadelesi Rusya’nın bu iki cumhuriyeti Ağustos 2008’de tanımasının ardından başladı. AKPM kararında, ‘şu anda Avrupa Konseyi üye devletlerindeki bazı bölgelerin bağımsız devlet niteliğinde tanınma almaya çalıştığı ve bu bölgelerin bağımsız devlet statülerinin günümüz uluslararası hukukunda tartışmalı olmaya devam ettiği’ kaydediliyor.

Moskova AKPM’nin bu kararına tepki gösterdi. AKPM’deki Rusya Federasyonu heyeti başkan yardımcısı Leonid Slutski “Milletlerin kendi yönetimlerini kurma hakları ve egemenliklerine farklı yaklaşımlar olması mümkün. AKPM’nin görevi ise yabancı düşmanlığı, terörizm ve ekonomik krizlerle mücadele etmektir” dedi.

Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımasının ardından bu iki ülke Nikaragua (Eylül 2008), Venezüella (Eylül 2009), Naura (Aralık 2009) ve Tuvala (Eylül 2011) tarafından tanındı. KU/ÖZ/YA