Ankvab, Medvedev’le Moskova’da görüştü

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab 6 Ekim’de Kremlin’de bir araya geldi. Görüşmede, Rusya-Abhazya sınırı üzerinde geçiş noktaları oluşturulmasını da içeren bir dizi önemli belge imzalandı.


Ankvab’ın Moskova ziyareti yeni devlet başkanının Rusya’ya ilk resmi ziyareti oldu. Müzakereler sonucunda, Abhazya’da sağlık alanında işbirliği anlaşması ve yeni sınır geçişi noktalarının oluşturulması anlaşması imzalandı. Ayrıca sınır ötesi suların kullanımı ve korunması konusunda işbirliği yapılması da kararlaştırıldı.

 

Ankvab görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın desteği bizim için özel. Emeklilere yapılan yardım ve çeşitli alanlardaki insani yardımlar üzerimizden ciddi ölçüde bir mali yükü kaldırıyor. Bizim için güvenlik sorunu her zaman en önde yer aldı. Ve bugün sınırlarımızın güvenliğinden eminiz. RF savunma bakanlığı ve FSB sınır idaresi ile aktif işbirliğindeyiz” dedi.

 

2005’den bu yana Abhazya’nın Rusya’dan aldığı yardım miktarı 14 milyar rubleye ulaştı. 32 bin Abhazyalı emekli, Rusya’dan emeklilik maaşı alıyor. KU/ÖZ/YA