Aruaa’ya karşı Bagapş’a ortak kalkan

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da 1992-1993 savaşına katılmış gazilerin kurduğu sivil hareket Aruaa’nın Abhazya’nın uluslararası alanda tanınması çabalarını artıran Devlet Başkanı Sergey Bagapş yönetimine yönelik eleştirisine iki farklı sivil hareket kalkan oldu.

Birleşik Abhazya ve Amtsahara, Batı ile temasları nedeniyle eleştirilen yönetimin siyasi yolunu desteklediğini duyurdu. 5 Haziran’daki kongresinde Batılı ülke temsilcilerinin Abhazya’da ağırlanmasını Gürcistan’ın NATO yolunun açılmasına hizmet eden bir dış politikada değişikliği olarak niteleyen Aruaa’nın çıkışının ardından Birleşik Abhazya ve Amtsahara, dün başkent Sohum’da ortak bir toplantı yaptı.

Toplantıya katılan temsilciler Aruaa’nın bildirisini reddettiklerini açıkladı. İki örgüt şu anda hiçbir zaman olmadığı kadar Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması hayallerinin gerçekleşmeye yakın olduğunu kaydetti. Bu durumu Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın takip ettiği politikaların bir sonucu olarak değerlendiren Amtsahara ve Birleşik Abhazya, yönetime yönelik eleştirilerin objektif ve yapıcı olması gerektiğini belirtti. Eleştirileri seçim öncesi kampanyanın bir parçası olarak gördüklerini belirten iki örgütün ortak açıklamasında "Yönetimin faaliyetlerinin her zaman toplumun kontrolünde olması gerektiğini ve objektif eleştirinin ülkede durumun iyileşmesine yardım ettiğini düşünerek bizler siyasi mücadele için temiz olmayan yollara kesinlikle karşıyız. Problemler var ama bunların çözümü için yapıcı diyalog gerekiyor” denildi.

Başkanlığını eski Abhazya Savunma Bakanı Vladimir Arşba’nın yaptığı Aruaa şu eleştiriyi yöneltmişti: “Rusya’nın Abhazya halkının hak ve güvenliğinin korunmasına yönelik politikasının halkımızın derin teşekkürlerine neden olmaması mümkün değil. Tüm bunlara rağmen Abhazya yönetimi tehlikeli bir politika yürütmeye başladı. 10 Mayıs’ta Sohum’a ABD heyeti geldi. Bunu Gürcistan’ın BM’deki temsilcisi İrakli Alasaniya’nın gizli ziyareti takip etti. Bu Bagapş’ın defalarca yapmış olduğu, Abhazya Gürcistan ile Kodor’dan Gürcü askerleri çekilinceye kadar müzakereye dönmeyecek şeklindeki açıklamasına rağmen oldu. Bunların ardından Abhazya’yı AB’den büyük bir heyet ziyaret etti. Abhazya temsilcileri de AB’nin anlaşmazlığın çözümüne katılımına izin veren açıklamayı yaptı. Tüm bunlar müzakere formatının değiştiğine delalet ediyor. Tüm bunlar Gürcistan’ın NATO’ya kabul edilmesi konusunda hazırlanan kararın gölgesinde gerçekleşiyor. Şimdi Gürcistan’ın Abhazya ile anlaşmanın mümkün olduğunu göstermesi lazım. Ve çıkan sonuç, Abhazya yönetimi, bu süreçten Rusya çıkarıldığı takdirde Gürcistan ile anlaşmanın mümkün olabileceğine göstererek bu konuda Batı’ya yardımcı oluyor. Abhazya yönetiminin politikası aslında Gürcistan’ın NATO yolunu temizliyor. Bu ise Rusya’nın müzakere ve barışın korunma garantörlüğünü yok ediyor, NATO’nun anlaşmazlık sorununun çözümüne dahil olması için imkan oluşturuyor. Sonuç olarak bu Abhazya’nın bağımsızlığını kaybetmesine götürecek.” ÖZ/FT