Bagapş: Batı Abhazya’yı satın alamaz

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Kosova’nın bağımsızlık ilanının ardından Sohum’un da uluslararası tanınma için dünya devletlerine çağrıda bulunmasının beklendiği sırada Batı’ya sert çıkıştı.

Bagapş, Batılı devletlerin Abhazya’ya yatırım vaat ederek bağımsızlık yolundan döndüremeyeceklerini söyledi. Abhazya lideri, dün Sohum’da düzenlediği basın toplantısında “Abhazya bir hukuk devletidir ve batılı ülkelerin bize yatırım vaadiyle sunduğu hiçbir para bizi seçtiğimiz bu yoldan döndüremez. Abhazya yönetimi AB ve ABD dahil bizimle konuşmak isteyen herkesle diyaloga hazır,ama bizim de terk edemeyeceğimiz prensiplerimiz var" dedi.

BM’nin kararı olmaksızın tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova olayına bağlı olarak Gürcü-Abhaz müzakere formatının değişmeyeceğini vurgulayan Bagapş, “Çünkü BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu’nun tavrında bir değişiklik yok. Bugün BM’nin kesinlikle var olma iddiası yok, otoritesini yitirdi” ifadelerini kullandı.

Bagapş, Kodor’da Gürcistan’ın askeri güç bulundurmasından kaynaklanan sorun çözülünceye dek Gürcü tarafı ile herhangi bir görüşme veya irtibatta bulunmayacaklarının altını çizdi.KU/ÖZ/FT