Bagapş: Gürcistan’la ilişkiler sıfır, nedeni Tiflis

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Gürcü-Abhaz müzakerelerinin kesilmesinin tek sorumlusunun Gürcistan olduğunu söyledi.

Dün başkent Sohum’da düzenlediği basın toplantısında bugün için Gürcü-Abhaz ilişkilerinin sıfır noktasında olduğunu belirten Bagapş, bu duruma gelinmesinin nedenlerini ‘Gürcistan’ın Kodor’un yukarı kısmına asker sevk etmesi ve sürgünde Abhazya hükümeti kurması, Gal bölgesindeki provokasyonlar, cinayetler ve insan kaçırma olayları’ diye sıraladı.

Gürcü-Abhaz müzakereleri, Gürcistan’ın Abhaz toprağı olmasına karşın Sohum’un kontrolünde olmayan Yukarı Kodor’a asker yerleştirdiği Temmuz 2006’dan beri kesilmiş durumda. Sohum yönetimi Gürcü askerleri vadiden çekilinceye dek Gürcistan tarafıyla müzakere masasına oturmayacağını defalarca açıklamıştı. BM Güvenlik Konseyi de, Tiflis’e Kodor’un silahsızlandırması çağrısı yapan bir karar kabul etmişti. 2006’dan beri Sohum ve Tiflis arasında ‘barış müzakeresi’ kapsamında bir görüşme olmadı. 

Taraflar müzakerelerin yeniden başlatılması hedefi güden BM Genel Sekreteri’nin Gürcistan Dostları Grubu’nun 12-13 Subat’ta Cenevre’de, 28-29 Haziran’da Bonn’da düzenlediği iki toplantıda biraraya gelmişti. Ekimde de Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile Gürcistan Devlet Bakanı David Bakradze, Gürcü komandolar tarafından esir alınan 7 Abhaz sınır muhafızının serbest bırakılması konusunu görüşmek üzere Sohum’da bir araya gelerek aylar sonra doğrudan ilk ikili teması gerçekleştirmişti. ÖZ/FT