Çeçenler ve Abhazlar ilişkileri perçinleyecek

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya ve Çeçenya’nın Rus yanlısı yönetimi parlamentolar arası işbirliğine gidiyor.

Sohum’u ziyaret eden Kremlin güdümlü Çeçen başkan Ramzan Kadirov’a bağlı parlamento heyeti, Abhazya Parlamentosu’na farklı alanlarda işbirliğini geliştirmeyi öngören bir anlaşma taslağı sundu. Abhaz parlamenterlerin üzerinde çalışıp kendi önerilerini getireceği taslağın önümüzdeki aylarda imzalanması bekleniyor.

Çeçen heyetinin başkanı Dukvakh Abdurahmanov, Abhazya ile kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda Güney Rusya (Kuzey Kafkasya) Parlamenterler Asamblesi çerçevesinde ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Dün Abhazya Parlamentosu’nda temaslarda bulunduktan sonra Abhaz meslektaşı Nugzar Aşuba ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Abdurahmanov, "Abhazya ve Çeçenya parlamentoları arasında büyük işbirliği projesiyle buraya geldik. Bu proje, ekonomi alanında yatırımların yapılması, politik diyalog, kültürel, spor ve bilim alanında karşılıklı alışveriş yani ülkelerimizin ortak olduğu her alanda işbirliğini öngörüyor. Bu konuda ülke başkanlarımız – Sergey Bagapş ve Ramzan Kadirov- karşılıklı mutabakat içerisinde" dedi.

"Kafkasya’da yaşayıp birbirine gitmemek, başka ülkelere gitmek ve Batı ile diğer ülkelerin devlet yapılarının gelişimini öğrenmek saçmalık" ifadesini kullanan Abdurahmanov şöyle devam etti: "Her zaman bize Batı tarzında yaşamayı öğretiyorlar, ama biz köklerimize geri dönmeye ve birbirimizi eğitmeye karar verdik."

Gazetecilerin Çeçenya’da muhalefet olup olmadığı yönündeki bir soruya Abdurahmanov, "Bizim yaklaşık 400 sivil, sosyo-politik örgütümüz ve partimiz var, ama muhalefet yok. Şu anki yönetim ve politikalarına karşı böyle bir parti ve hareket yok, çünkü hiç kimse bugünkü durumdan daha iyi bir idare modeli sunamaz" yanıtını verdi.

Aşuba da, iki ülkenin meselelere ciddi şekilde yaklaşacağını, gelecekte ortak planlar müzakere edeceklerini ve birbirlerinin tecrübelerini paylaşacaklarını söyledi. İşbirliği projesiyle ilgili olarak da Aşuba, taslağın tüm Abhaz milletvekilleri tarafından inceleneceğini, yeni teklif veya değişiklikleri Çeçen parlamenterlere ileteceklerini belirterek ekledi: "Bu yaz işbirliği anlaşmasını imzalayacağımızı düşünüyorum."

Aşuba, önemli olan şeyin karşılıklı münasebetlerin devam etmesi olduğunu da vurgulayarak "Dedelerimiz ve dedelerimizin dedeleri hiçbir belge olmadan mükemmel şekilde ortak dili buldular" dedi. KU/ÖZ/FT