Duma tanınma çağrılarını görüşecek

Moskova/Ajans Kafkas – Kosova’nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkan Rusya, Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester’in tanınması yönündeki talepleri değerlendirmek üzere parlamentoda özel bir oturum yapacak.

13 Mart’ta gerçekleştirilecek Duma oturumuna Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester liderleri Sergey Bagapş, Eduard Kokoyti ve İgor Smirnov da katılacak.

Güney Osetya Parlamentosu önceki gün Rusya, BM, AB ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) bağımsızlığının tanınmasını talep eden bir kararı kabul etmişti. Abhazya Parlamentosu’nun da benzer bir kararı yarın kabul etmesi bekleniyor.

Duma’daki oturumla ilgili bilgi veren milletvekili ve BDT Ülkeleri Enstitüsü Başkanı Konstantin Zatulin, 13 Mart’ta üç ülkenin bağımsızlıklarının tanınması meselesinin tartışılacağını ama karar alma yönünde bir oylamanın olmayacağını belirtti.

Zatulin, "Bu üç cumhuriyetin parlamento başkanlarına davetiye gönderdik, yaptığım telefon görüşmelerimden elde ettiğim sonuca göre 13 Mart’ta Duma’nın küçük salonunda yapılacak oturuma katılmak için Moskova’ya gelecekler" dedi.

Zatulin, Ermenilerin 1 milyonu aşkın Azeri’yi sürerek ele geçirdiği Yukarı Karabağ meselesini de görüşmek istediklerini, ancak onlardan bağımsızlıklarının tanınması talebiyle kendilerine bir başvuru gelmediğini söyledi. Zatulin, gelişmelerden endişeli olan Gürcistan ve Moldova’nın temsilcilerinin oturuma davet edilmediklerini de sözlerine ekledi. ÖZ/FT