Güneyin iş kadınları Pitsunda’da buluştu

Pitsunda/Ajans Kafkas – Güney Kafkasyalı iş kadınları, 4-8 Ekim tarihlerinde Abhazya’nın Pitsunda şehrinde buluştu.

Güney Kafkasya İş Kadınlar Forumu’nda buluşan farklı bölgelerden iş kadınları ekonomik işbirliği ve ilişkileri geliştirmenin yollarını tartıştı.  

Abhazya’da tanınmış iş kadını Lüdmila Lolua’nın başkanlığını yaptığı ‘Sosnovaya Roşa’ tesislerinde düzenlenen foruma Azerbaycan, Ermenistan, Yukarı Karabağ, Güney Osetya, Krasnodar Kray, Türkiye ve Başkırdistan’dan iş kadınları katıldı. Abhazya İş Kadınları Birliği inisiyatifi ile gerçekleştirilen forumun 5 Ekim’deki oturumunda Abhazya Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan ‘Abhazya Cumhuriyeti’nin Sosyo-Ekonomik Gelişimi’ konusunda bir rapor sundu. Abhazya Kadın-Patronlar Birliği Başkanı Yuliya Gumba da Abhazya ekonomisinde kadın işverenlerin rolünü anlattı.

Azerbaycan’da bir özel teşebbüsün müdiresi olan Sevda Nacafova ‘Azerbaycan iş dünyasında kadınlar: Tarih ve perspektifi’, İş Kadınlar Yardımlaşma Vakfı Müdürü Liliya Gevorkian ‘Ermenistan’da kadın işverenler’, Rusya İş Kadınları Başkanı Natalya Kostina ‘Rusya İş Kadınları’, Yukarı Karabağ’dan Elada Saakian ‘Yukarı Karabağ’da kadın iş dünyası’, Krasnodar’dan avukat Nadeja Stupak ‘Ekonomik süreçlere devlet etkisinin bazı problemleri’, Türkiye’den Rükne Yeşilyurt ‘Türkiye’de iş kadını’, Güney Osetya’dan Anna Çoçiyeva ‘Güney Osetya’da küçük ve orta ölçekli işletmeler’ konulu tebliğleriyle foruma katıldı.

6 Ekim’de ise ‘Güney Kafkasya ekonomi işbirliği çerçevesinde iş dünyasının gelişim perspektifleri’ konusunda yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

Aynı gün forum katılımcıları Pitsunda kilisesini ziyaret edip verilen konseri dinledi. Misafirler 7 Ekim’de de Novıi Afon’u  gezdi.

Abhazya Kadın İşverenler Birliği Başkanı Yuliya Gumba forumun çok olumlu geçtiğini ve tekrarlanmasını arzu ettiklerini söyledi. KU/ÖZ/FT