Gürcistan, Psou’da kontrolü ele alacakmış!

Sohum/Ajans Kafkas – Tiflis’in Moskova ile Abhazya-Rusya sınırında ‘gümrüklerin yasallaştırılması’ yani sınırın Abhaz tarafında kontrolün Gürcistan’a verilmesi konusunda anlaştığına dair iddialar Sohum’da şaşkınlıkla karşılandı.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Rusya’nın Psou nehri üzerindeki Rusya-Abhazya sınırında Rus-Gürcü gümrük kontrolü oluşturma taahhüdünde bulunamayacağını söyledi.

Gürcistan’ın Ekonomik Gelişim Bakan Yardımcısı Tamar Kovziridze’nin geçen hafta Cenevre’de Rusya ile ikili görüşmeler sırasında, “Gürcü-Rus sınırının Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde gümrük-geçiş noktaları oluşturma konusunda prensipte bir anlaşmaya vardıkları” yönündeki açıklamasını yorumlayan Şamba şu yanıtı verdi: "Abhazya ve Güney Osetya sınırlarında gümrük-geçiş noktalarının yasallaştırılması haberlerini Gürcistan yayıyor. Gürcistan tarafı Rusya’ya bu tür seçenekler sunuyor, ama bizim kabulümüz olmadan böyle bir şeyi gerçekleştirmek mümkün değil. Böyle bir şeyi bizim kabulümüz olmadan nasıl yapabilirler? Birincisi Rusya böyle bir şeye kalkışır mı? Rusya Abhazya’ya böyle bir meseleyi görüşme teklifinde bulunabilir, ama böyle bir taahhütte bulunamaz, çünkü biz kabul etmeyiz. Rusya’nın Gürcistan’a şöyle dediği farz edilebilir: ‘Gidin ve Abhazya tarafına gümrük ve sınır muhafızlarınızı koyun’. Ama bunu nasıl yapacaklar? Biz hiçbir zaman bunu kabul etmeyiz. Gürcistan sınırı İngur nehrinin Gal bölgesinde bitiyor. Psou nehri üzerindeki Rus-Abhaz sınırıyla ise Gürcistan’ın hiçbir alakası yok." ÖZ/FT