Gürcistan’ın dostları müzakere peşinde

Sohum/Ajans Kafkas – BM Genel Sekreterliği Gürcistan Dostluk Grubu Koordinatörü ve Almanya’nın Tiflis Büyükelçisi Patricia Flor, Gürcülerle Abhazların yeniden müzakere sürecine girmeleri için nabız yoklamak üzere Abhazya’ya gidip temaslarda bulundu.

 

Önce Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile görüşen Flor, BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu’na dahil olan ülkelerin, krizden çıkıp tarafların görüşmelere yeniden başlamalarını istediğini söyledi. Dostluk Grubu’nun güvenlik, karşılıklı güvenin artırılması, ekonomik ve kültürel işbirliğinin genişletilmesi konusunda tekliflerde bulunmaya hazır olduğunu belirten Flor “Bu tekliflerin gerçekleştirilmesi bölgede gerginliğin düşürülmesine izin verecek ve taraflar arasında ilişkilerin normale dönmesine hizmet edecek” dedi.

Şamba da, sunulacak tekliflerden bazılarının Abhazya için faydalı ve kabul edilebilir olabileceğini ancak öncelikli ve acil olan meselenin Gürcistan’ın Kodor’dan çekilmesi olduğunun altını çizdi. Şamba “Gürcüler çekilmeden görüşme olmaz” mesajı verdi.

Flor ardından Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’la bir araya geldi. Gürcü-Abhaz sorununun çözümüne ilişkin meselelerin müzakere edildiği toplantıda Bagapş, hafta içinde Moskova’da yaptığı ziyareti anlattı. Bagapş, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile görüşmesinde Rus-Abhaz ilişkilerini ele aldıklarını söyledi. Bagapş, Gürcistan’ın çözüm teklifini görüşmek üzere Moskova’ya gittiği yönündeki haberleri de yalanladı.

Flor temaslarına başlamadan önce de 21 Nisan’da Sohum’da Bagapş’la buluşmasını hatırlatıp "Geçen sefer burada gergin bir atmosfer vardı. Şimdi bu yok, ama tehlike halen var. Sizlerle birlikte, önemli meseleleri çözeceğimiz diyalog sürecinin başlaması için gayret göstermeliyiz. Öncelikli meseleler güvenlik ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi. Bu meseleler bizim için yeni değil, ama bunlarla ilgili görüşmelere yeni bir güçle başlanması gerekiyor" dedi.  APSNPRS/ÖZ/FT