Krizin orta yerinde Gürcü elçi Sohum’da

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan ile Abhazya arasında gerilim tavan yapmışken Tiflis uzun bir aradan sonra ilk kez bir temsilcisini Sohum’a gönderdi.

Gürcistan’ın BM Daimi Temsilcisi İrakli Alasaniya dün başkent Sohum’da Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ve Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile bir araya gelip son dönemlerde iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren süreci görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından Şamba, güvenlik meselelerini ele aldıklarını, Alasaniya’nın gerilimin tırmanmasından duyulan endişeyi dile getirdiğini söylemekle yetindi. Şamba, görüşme talebinin de Gürcistan’dan geldiğini kaydetti.

Gürcü-Abhaz müzakere süreci Temmuz 2006’da Gürcistan’ın Moskova Anlaşması gereği silahlardan arındırılmış olması gereken Kodor Vadisi’ne asker çıkarması yüzünden kesilmişti. Abhazya, Kodor’daki askerler geri çekilmediği sürece Gürcistan’la masaya oturmayacağını defalarda açıklamıştı. Kodor’la ilgili gerilim yetmezmiş gibi son dönemlerde Gürcistan’ın sınıra asker yığması ve Abhazya üzerinde casus uçakları uçurması, Rusya’nın da Abhazya’ya barış gücü kapsamında takviye asker göndermesi Kafkasya’da savaş çanlarının çalmasına yol açtı. Abhazya üç ay içerisinde Gürcistan’a ait yedi casus uçağı düşürdü. İlk uçak 18 Mart’ta, ikincisi 20 Nisan’da, üçüncü ve dördüncü 4 Mayıs’ta, beşincisi 8 Mayıs’ta, altıncı ve yedinci uçak 12 Mayıs’ta Oçamçıra üzerinde düşürüldü. Gürcistan hükümeti sadece 20 Nisan’da düşürülen uçağın kendilerine ait olduğunu kabul etti. ÖZ/FT