Solana Sohum’un nabzını tuttu

Sohum/Ajans Kafkas –  Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması planlarına tam destek veren AB, Abhaz-Gürcü sorunun çözümünde daha büyük bir rol üstlenmek istiyor.

Tiflis, Abhaz-Gürcü sorunuyla ilgili süreçte Rusya’nın etkinliğini kırıp işin içine AB ve BM’yi sokmaya çabalarken AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana bugün Sohum’a giderek Abhazya yönetimini müzakere sürecinin yeniden başlamasına ikna etmeye çalıştı. Başkent Sohum’da Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile görüşen Solana ortak basın toplantısında Abhazya liderine ‘cumhurbaşkanı’ diye hitap etmesi dikkati çekti. Abhaz yetkililerle çok ilginç ve içten bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Solana anlayışlarından dolayı Bagapş’a teşekkür etti. Ziyaretin amacıyla ilgili olarak “AB sorunun çözümünde daha derinden yer almak istiyor” mesajı veren Solana Rusya olmadan meselenin çözülemeyeceğini de teslim etti: “Rusya’nın katılımı olmaksızın bir karar alınabileceğini sanmıyorum. Rusya çok önemli bir oyuncu ve bölgede yapıcı bir rol üstlenmesini umuyorum.”

Bagapş da "Rusya’nın katılımı olmadan ciddi siyasi diyalog sürdürmek mümkün değil” derken Gürcistan’la temas kurmaktan kaçmadıklarını ama müzakerelerin başlaması için iki koşulun yerine getirilmesi gerektiğini belirtip bunları şöyle sıraladı: “Gürcistan saldırmazlık anlaşması imzalamalı, Kodor Vadisi’nden askerlerini çekmeli.”

Abhazya lideri Tiflis’in arzu ettiği gibi bölgede Bağımsız Devletler Topluluğu şemsiyesi altında görev yapan Rus barış gücünün yerini başka bir gücün de alamayacağını kaydetti.

Solana ile toplantıya Abhazya Devlet Başkan Yardımcısı Raul Hacimba, Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba, Başbakan Aleksandr Ankvab, Güvenlik Konseyi Sekreteri Stanislav Lakoba ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Maksim Gvindiya da katıldı. Türkiye’deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ise dönüş yolunda olduğundan toplantıya katılamadı. FT