Üniversiteler Birliği toplantısı Dağlık Karabağ’da yapıldı

Stepanakert/Ajans Kafkas – Dağlık Karabağ Devlet Üniversitesinde bağımsızlığını ilan etmiş devletlerin (Abhazya, Güney Osetya, Dağlık Karabağ ve Transdinyester) Üniversiteler Birliği toplantısı yapıldı.

 

Üniversiteler Birliği, Abhazya, Transdinyester, Güney Osetya ve Dağlık Karabağ devlet üniversitelerinin katılımıyla 1 Kasım 2007’de Abhazya’da kuruldu. Üniversiteler Birliği her yıl bu cumhuriyetlerden birinde üniversitelerin bilimsel çalışmaları ve gelecekle ilgili programlarını görüşüyor.

 

Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert’te 18-21 Ekim tarihleri arasında yapılan görüşmelerde üniversitelerin 2010-2011 dönemi bilimsel çalışmaları ve yayınlarının tanıtımı yapıldı, yeni dönem çalışma programları değerlendirildi. Güney Osetya Üniversitesi Rektörü Teymuraz Kokoyev’in Stepanakert’deki toplantılara katılamadığı kaydedildi.

 

Dağlık Karabağ Eğitim Bakanı Vladik Haçatryan görüşmelerin açılışında üniversiteler arasındaki işbirliğinin bu ülkelerin uluslararası bağımsızlığının tanınması sorununun çözümüne yardımcı olduğunu kaydetti.

 

Transdinyester Devlet Üniversitesi Rektörü Stepan Berill de, üniversitelerin sadece eğitim ve bilim alanında değil, ülkelerinin gelişimi konusunda da sorumluluk aldığını kaydetti. Berill “Biz Amerikan halkına, Avrupa kültürüne, dünya diplomasisine saygı duyuyoruz, ancak bu bizim gibi küçük devletlerin onlardan daha az hakka sahip olduğu anlamına gelmiyor, onların kararlarına boyun eğmek zorunda değiliz” dedi. Berill, Birliğin sadece dört yıllık bir geçmişi olmasına rağmen Transdinyester, Abhazya, Güney Osetya ve Dağlık Karabağ halklarının kültürel değerlerinin korunması konusunda önemli çalışmalar yaptığını belirtti.

 

Abhazya Devlet Üniversitesi Rektörü Aleko Gvaramiya ise konuşmasında “Stepanakert’e geldiğimiz gün yağmurdan sonra gökyüzünde iki gökkuşağı çıktı. Bu da bende Dağlık Karabağ’ın geleceğinin güzel olacağı düşüncesine neden oldu. Bu Birliği kurduğumuzdan sonraki dört yıl içinde iki devletimizin (Abhazya ve Güney Osetya) bağımsızlığı tanındı” ifadelerine yer verdi. Gvaramiya, dört ülkenin farklı durumlarda bağımsızlıklarını ilan etmiş ve çeşitli gelişim süreçlerinden geçmiş olmalarına rağmen, üniversitelerinin tek bir amaçta birleştiğini, bunun da değerli bir nesil yetiştirmek olduğunu kaydetti.

 

Üniversiteler Birliği üyeleri Dağlık Karabağ Meclis Başkanı ve hükümet üyeleri ile de görüştüler ve Üniversiteler Birliği için hazırlanan bilgi merkezinin açılış törenine katıldılar. KU/ÖZ/YA