Adıge Hase: Timur Aşinov’un katilleri derhal bulunsun

Adıge Hase, Krasnodar’da işlenen cinayetin suçlularının cezalandırılmasını istedi.

Maykop sivil hareketi Adıge Hase, Krasnodar’da yaşanan toplu kavga sonucunda meydana gelen Timur Aşinov’un ölümüyle ilgili suçluların bulunmasını ve cezalandırılmasını Krasnodar yönetiminden talep etti.

 

11 Mayıs 00:30’da Krasnodar polisine Altaysk caddesinde bulunan bir kafede kavga çıktığı bilgisi geldi. Kavga sonucunda sekiz kişi sağlık yardımı için hastanelere başvuruda bulundu. 12 Mayıs sabahı yaralananlar arasındaki Timur Aşinov, kritik bir durumda hastaneye kaldırıldı, 13 Mayıs gecesi de kendine gelemeden hayatını kaybetti.

 

Bu olaya tepki olarak Maykop Adıge Hase sivil hareketi insan hakları savunucularına olayı değerlendirmeleri konusunda başvuruda bulundu.

 

Adıge Hase başvurusunda “Onların saldırısından yedi kişi-hepsi de ‘Rus’ değil- zarar gördü. Bununla birlikte saldırganların özellikle Rus olmayan kategorideki vatandaşlara saldırdığı yönünde delil var… Bizim düşüncemize göre, ‘Rus’ olmayanların dövülmesi çok milletli Krasnodar yaşamından normal bir olay değil. Bu, hem Krasnodar Kray, hem de federal yönetimlerin politikasının sonucudur” denildi.

 

Maykop Adıge Hase’nin başvurusu Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov’a gönderildi. Bunun nedeni olarak Adıge Hase, Rusya güvenlik organlarının çalışmalarına olan güvensizliği ifade etti.

 

Maykop Adıge Hase ,Hatıjukov’a mesajında “ Bu başvurumuzu, eğer imkanınız varsa uluslararası insan hakları örgütlerine göndermeniz, özellikle de antifaşist organizasyonlara göndermeniz için Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezine özellikle yapıyoruz. Bizim düşüncemize göre bu başvuruyu RF hukuk kurumlarına, özellikle de federal kurumlara göndermenin faydasız olduğunu düşünüyoruz. Galiba şu anki Rusya’da faşizm norm oldu” ifadesi yer aldı.

 

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezine gönderilen başvuruyu Maykop Adıge Hase Başkanı Zaurbi Çundışko ve internet ajansı Natpress yazı işleri imzaladı.

 

Maykop Adıge Hase’nin başvurusuyla ilgili Krasnodar Kray yöneticileri ve emniyet idaresinden henüz bir tepki gelmedi.

 

Bununla birlikte Krasnodar polisi olaya karışan suçluları hem şehirde hem şehir dışında aramaya devam ediyor.

 

Bir grup kimliği belirsiz kişinin müşterilere saldırdığı pizzacının sahibi daha önceden herhangi bir tehdit gelmediğini ifade etti. Kafenin hizmet verdiği 15 yıl içinde ne bir ayaklanma ne büyük bir kavga yaşanmadığı da ifade ediliyor.

 

Yaşanan kavga sonucunda hayatını kaybeden 25 yaşındaki Timur Aşinov’un cenazesi kılınan cenaze namazının ardından kendi köyü Ponejukay’da defnedildi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas