Adıgeler Krasnodar-Rostov yolunu trafiğe kapattı

Adıgey adalet istiyor !

Adıgey Cumhuriyeti Tlüstenhable’de yapılan toplu vatandaş eyleminde, Timur Aşinov’un cinayeti ile ilgili yönetimden hızlı ve adil bir soruşturma talep edildi.

 

Adıgeyli Timur Aşinov, Krasnodar’da Altay caddesinde bulunan bir pizzacıya maskeli ve demir sopalı onlarca kişi tarafından düzenlenen saldırıda ölümcül şekilde yaralandı ve hayatını kaybetti. 

 

Şu ana kadar işlenen bu suçla ilgili resmi bir açıklama dile getirilmedi. Ancak Adıgey’li vatandaşlar arasında yaşanan saldırı ve cinayetin etnik bir arka planı olduğu düşüncesi bulunuyor.

 

Dün gece, Tlüstanhable köyünde Adıgelerin toplu bir eylemi oldu. Farklı bilgilere göre eyleme yüzlerce hatta binlerce kişi katıldı. Timur Aşinov’un ölümü ve bu suça yönetim tarafından bir tepkinin olmayışına tepki olarak olarak  gerçekleşen eylemde, vatandaşlar Krasnodar’a giden federal yolu trafiğe kapattı.

 

Kısa bir süre sonra eylem alanına başbakan, içişleri bakanı, savcı, Adıge ilçe başkanları, Krasnodar savcılık ve içişleri bakanları temsilcileri geldi. Krasnodar içişleri idaresi başkan yardımcısı vatandaşlara işlenen cinayetteki kişilerin tespit edildiğini ve kısa bir sürede yakalanacaklarını söyledi.

 

Yol kapama eyleminin ardından Tlüstenhable köyü Kültür Evine giden vatandaşlar tarafından bir inisiyatif grubu oluşturuldu, grubun amacı bu cinayet ve saldırı ile ilgili soruşturma üzerinde  sivil kontrol sağlanması olacak.

 

Yönetim, vatandaşlara soruşturmanın Rusya yasaması çerçevesinde özenle yürütüleceği teminatında bulunurken, soruşturma süreci hakkında da medya aracılığıyla bilgilendirmelerin yapılacağı kaydedildi.

Aheku.net,AjansKafkas