Adıgey 20. yılını kutladı

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey Cumhuriyeti 5 Ekim’de 20. kuruluş yıldönümünü kutladı. 5 Ekim öncesinde çeşitli etkinliklerle yıldönümün hazırlanan Adıgey’de, geçtiğimiz günlerde resmi kutlama törenleri yapıldı.


4 Ekim’de Adıgey Cumhuriyeti Devlet Filarmoni Salonunda düzenlenen törene, Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, ilk devlet başkanı Aslan Carimov, Kuzey Kafkasya ve Güney Federal Bölge cumhuriyetlerinden misafirler, devlet adamları ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende Adıgey halkına hitaben gönderilmiş olan RF Devlet Başkanı Medvedev, RF Devlet Duma Federasyon Konseyi Başkanı V. Matviyenko, RF Güney Federal Bölge Özel Temsilcisi V. Ustinov’un tebrik mesajları okundu.

 

4 Ekim’de ayrıca Adıge peyniri festivali düzenlendi, akşam saatlerinde Maykop merkezinde aralarında Anjelika Naçesova, Aslan Tlebzu, Aydamir Eldarov ve daha birçok tanınmış sanatçının yer aldığı bir konser gerçekleştirildi.

 

5 Ekim sabahından itibaren ise Adıgey Cumhuriyeti Günü kutlamaları yeniden başladı. Lenin meydanında Adıgey’in tüm bölgelerinden gelen sanat ekiplerinin bağımsız gösterileri sergilendi, şehir hipodromunda Adıgey’in 20. yılı dolayısıyla at yarışları yapıldı.

 

Kutlama programı gün içinde çeşitli sanat ekiplerinin gösterileri ile devam ederken akşam saatlerinde büyük bir havai fişek gösterisi ile sona erdi. NTPRS/ÖZ/YA