Adıgey sürgünün 150. yılına hazırlanıyor

Adıgey sürgünün 150. yıldönümüne hazırlanıyor .

Adıgey Cumhuriyetinde Rusya-Kafkasya savaşlarının bitişi ve sürgünün 150. yıldönümü anma programlarına hazırlıklar sürüyor.

 

Sürgünü anma günü 21 Mayısta Adıgey Cumhuriyeti yerleşim yerlerinde ‘Anma’ programları düzenlenecek.

 

Başkent Maykop’ta Rusya-Kafkasya savaşları kurbanlarını anma günü 150. yıldönümü hazırlıkları organizasyon komitesinin bir toplantısı yapıldı.

 

Komitenin başkanlığını Adıgey milli işler ve yurttaşlarla ilişkiler komitesi Başkanı Asker Şhalahov yapıyor.

 

Şhalahov, organizasyon komitesinin yürütme, belediye ve sivil örgütler ile ilgili örgütlerin önerileri doğrultusunda 150. yıldönümü anma programlarının hazırlanması ve yürütülmesi için oluşturulduğunu ifade etti.

 

Şhalahov’un ifadesine göre, anma günü dolayısıyla bilim adamları ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile yuvarlak masa toplantıları yapılacak, tarihçilerin katılımı ile konferanslar düzenlenecek, miting-yürüyüş yapılacak, tarihi şarkıların seslendirileceği müzik gecesi, sanatsal yarışmalar organize edilecek.

 

Organizasyon komitesinde, ‘Tarihi süreç ve alanlarda Adıgeler’ uluslararası konferansı düzenleneceği, Adıgey kültür bakanlığınca resim yarışması ve sergisi organize edileceği, eğitim kurumlarında ‘XIX yüzyıl Rusya-Kafkasya savaşı kurbanlarını anma ve yas günü’ konulu en iyi kompozisyon yarışmasının ilan edileceği ifade edildi.

 

Kabardey-Balkar’da da geçtiğimiz hafta sürgünün 150. yıldönümü organizasyon komitesi oluşturulmuştu.

 

Natpress.net,AjansKafkas