Adıgey ve Çeçenya RF Devlet Konseyinde

Kadirov ve Thakuşinov RF Devlet Konseyi prezidyumunda.

9 Nisanda Çeçenya başkanlığı basın sözcülüğünden açıklandığına göre, Rusya Federasyonu Devlet Konseyi prezidyum yapısındaki rotasyon kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dün imzalandı.

 

Yeni karara göre,Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov ve Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov Rusya Federasyonu Devlet Konseyi prezidyumu yapısına dahil edildi.

 

Kadirov ve Thakuşinov dışında RF Devlet Konseyi prezidyumuna RF cumhuriyetlerinden altısının yöneticileri de girdi: Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, geçici olarak Voronej bölge valiliğini yürüten Aleksey Gordeyev, Leningrad bölge valisi Aleksandr Drozdenko, Zabaykal bölge valisi Nikolay Merkuşkin, Magadan bölge valisi Vladimir Peçenıi ve Tümen bölge valisi Vladimir Yakuşev.

 

Uzmanlar Kadirov’un prezidyuma dahil edilmesinin beklenen bir şey olduğunu ifade ediyor. Profesör Aleksey Malaşenko ve politolog Dmitri Oreşkin, Kadirov ile ilgili kararın beklenen bir karar olduğunu ve bu kararın Kadirov’un Kırım ile ilgili yaklaşımına bağlı olduğunu düşünüyor.

 

Regnum.ru,AjansKafkas