Adıgey’de Ulusal Kıyafet Günü kutlamaları yapıldı

Maykop/Ajans Kafkas – Maykop’ta bulunan Doğu Halkları Sanatları Devlet Müzesi Kuzey Kafkasya şubesinde 28 Eylül’de ilk defa Ulusal Kıyafet Günü kutlamaları yapıldı.

Adıgey’in 20. kuruluş yıldönümü ve emektar Adıge sanatçı Yuri Staş’ın 80. doğum günü münasebetiyle yapılan kutlamalara katılan Başbakan Murat Kumpilov, Yuri Staş’a ‘Adıgey Şeref’ nişanını takdim etti. Programa ayrıca Kültür Bakanı Gazi Çemişo, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.

Yuri Staş’ın ulusal kıyafet tasarımlarından oluşan sergi düzenlendi. Törende konuşan Staş, “Bu kıyafetler, ülkemizin kültürel geleneğini korumaya ve yaşatmaya yönelik bir çabanın ürünü olarak, dünyaya iyilik ve güzellik getirmek için tasarlandı. Ulusal kıyafet benim eserlerimin temelini oluşturuyor” dedi.

Ulusal Kıyafet Gününde Adıgey’in bir başka tanınmış tasarımcısı Susanna Makeraova’nın eserleri de sergilendi. Kutlamalara katılanlardan Adıgey Devlet Üniversitesi öğrencisi Viktor Revuşenko “Kendimi gerçek bir masal dünyasında buldum, çok güzel duygular yaşadım, bu tür organizasyonların daha sık yapılmasını isterim” dedi. KU/ÖZ/YA